Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne

Szatę leśną nadleśnictwa tworzą głównie bory sosnowe i mieszane. Zachowane są tu również lasy liściaste, zwłaszcza na stromych zboczach rzeki Brdy i Zalewu Koronowskiego. Lesistość terenu w zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Zamrzenica wynosi 30 %.

O charakterze tutejszych lasów decydują warunki siedliskowe. Głównym typem siedliskowym lasu jest Bór świeży (40%) odpowiadający lasom sosnowym z niewielkim (ok. 5%) udziałem gatunków liściastych głównie brzozy. Istotny udział ma Bór Mieszany świeży (27,3%) odpowiadający lasom sosnowym z większym (ok. 30%) udziałem gatunków liściastych głównie dębu. Podobne znaczenie ma też Las Mieszany świeży (23,3%) gdzie możemy spodziewać się lasów z dużym (ok. 50%) udziałem gatunków liściastych głównie dębu i buka. Pozostałe typy siedliskowe lasu nie przekraczają swym udziałem jednostkowym 5% progu.                

W nierozerwalnym związku z określonymi warunkami siedliskowymi pozostaje skład gatunkowy lasów nadleśnictwa. Gatunkiem zdecydowanie dominującym jest sosna pospolita mająca niewielkie wymagania co do żyzności gleb. Jej udział wynosi 90,70 %. Dalej dąb szypułkowy i bezszypułkowy – 3,67 %, brzoza brodawkowata – 2,75%, Olsza czarna – 1,59 %, świerk pospolity – 0,47 %. Udział jednostkowy innych gatunków nie przekracza  0,4 %.                          

Taki układ jest przede wszystkim wynikiem występowania określonych siedlisk, ale nie bez znaczenia jest tu gospodarka leśna w przeszłości prowadząca do powstawania często jednogatunkowych drzewostanów sosnowych nierzadko na glebach wystarczająco żyznych dla drzew liściastych. 

Drzewostany w statystyce:

  • Powierzchnia ogólna -  20783 ha.
  • Powierzchnia leśna -19407 ha
  • Zapas drewna ogółem   -  5838 tys. m3
  • Zapas średnio na 1 ha -  309 m3
  • Średni wiek -  68 lat
  • Powierzchnia nowozakładanych upraw rocznie - 198 ha

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

SZKOLIMY SIĘ

SZKOLIMY SIĘ

   W marcu 2023 r. pracownicy Nadleśnictwa Zamrzencia wzieli udział w szkoleniu poświęconemu wykonywaniu prac gospodarczych przy wykorzystaniu maszyn wielooperacyjnych. Prace te wymagają dużej wiedzy i tyle samo doświadczenia. 
Zlecając wykonywanie takich prac nie zawsze zdajemy sobie sprawę z możliwości i ograniczeń maszyn oraz ich operatorów. Dlatego też, z wielkim zaangażowaniem wzięliśmy udział w szkoleniu zorganizowanym przez Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi we współpracy z Nadleśnictwem Zamrzenica. 


  Obok niezbędnej wiedzy teoretycznej poznaliśmy tajniki pracy za sterami maszyny wielooperacyjnej korzystając  z nowoczesnego symulatora, który znajduje się w szkole leśnej. Zanim jednak mogliśmy rozsiąść się wygodnie w fotelu Harvestera uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi zapoznali nas z oprogramowaniem, które wykorzystywane jest w tych nowoczesnych maszynach.  Wiedzy teoretycznej nigdy za wiele, ale czym byłaby teoria bez możliwości sprawdzenia jej w praktyce. Możecie być jednak  spokojni. Maszynami sterowali doświadczeni operatorzy. W terenie rozmawialiśmy o bezpieczeństwie i ergonomii pracy przy wykorzystaniu maszyn wielooperacyjnych. Był też czas na dyskusje i wymianę doświadczeń.

  Dziękujemy dyrekcji Technikum Leśnego w Tucholi, nauczycielom oraz przede wszystkim uczniom, za perfekcyjnie zorganizowane szkolenie oraz przekazana wiedzę. 
Obiecujemy, że nauka na pewno pójdzie w las. 


fot.: Michał Wojcieszkiewicz