Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

Zasadność funkcjonowania łowiectwa jest oczywista. Zmiany środowiska w tym środowiska leśnego dokonane przez człowieka zniekształciły lub zlikwidowały naturalne mechanizmy regulacyjne w populacjach dzikich zwierząt.

Podstawowym zadaniem łowiectwa jest zastąpienie tych mechanizmów działaniami zgodnymi z najlepszą wiedzą i możliwościami człowieka. Oczywiście nie bez znaczenia jest kultywowanie tradycji i zwyczajów myślistwa nierozerwalnie towarzyszącego człowiekowi od niepamiętnych czasów.

   Samorzutny rozwój populacji dzikich zwierząt na terenach gospodarczo przekształconych wywołuje szereg negatywnych konsekwencji. Nastąpić może wzmożony rozwój chorób zakaźnych i ogólne pogorszenie kondycji populacji. Najbardziej jednak dotkliwe i namacalne jest występowanie nadmiernych szkód w uprawach rolnych i leśnych.

Ważne jest aby te szkody utrzymać na niewielkim gospodarczo znośnym poziomie.

Dążymy do tego poprzez:

  • poprawę naturalnych warunków bytowania zwierzyny / np. poletka żerowe, zgryzowe, zagospodarowanie łąk śródleśnych itp. /,
  • dokarmianie zwierzyny w lesie w okresach nasilenia szkód i braku pokarmu naturalnego,
  • utrzymywanie pasów zaporowych / pokarmowych / na głównych ciągach zwierzyny,
  • regulowanie liczebności i struktury populacji zwierzyny,
  •  ochronę mechaniczną i  chemiczną upraw rolnych i leśnych.

Wszyscy powinniśmy sobie zdawać sprawę, że dzikie zwierzęta są  niezbędnym elementem środowiska naturalnego i należy wypracować satysfakcjonujące większość stron / rolnicy, leśnicy, myśliwi, ekolodzy /  zasady gospodarowania populacjami tych zwierząt.

 

Nadleśnictwa Zamrzenica zarządza  Ośrodkiem Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych w skład którego wchodzą dwa obwody łowieckie leśne, wyłączone z wydzierżawienia. Są to obwód nr 46 „Zamrzenica" o powierzchni 17505 ha, w tym 10799 ha lasów oraz obwód nr 29 „Wierzchlas" o powierzchni 12249 ha, w tym 8035 ha lasów. OHZ posiada własną bazę noclegową. 
 
Nadleśnictwo Zamrzenica położone jest w północno-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego na południowym skraju dużego kompleksu leśnego Borów Tucholskich. Obszar nadleśnictwa obfituje w niezliczoną ilość dużych i małych zbiorników oraz cieków wodnych nadających niepowtarzalny malowniczy charakter otaczającym lasom. Szczególne znaczenie dla tego terenu nadleśnictwa ma Zalew Koronowski, otoczony w większości lasami tworzy kilkudziesięcio-kilometrową malowniczą linię brzegową.
 
W tym dobrze zachowanym środowisku przyrodniczym nie brakuje też zwierzyny łownej a przede wszystkim króla borów - jelenia szlachetnego. 
Od dziesięcioleci polowanie na terenie OHZ na jelenie byki dostarczało myśliwym krajowym i zagranicznym wielu emocji. 
Na terenie OHZ LP Nadleśnictwa Zamrzenica pozyskany został niejeden medalowy wieniec jelenia byka


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Sprzedaż drewna

Sprzedaż drewna

 

WARUNKI KUPNA-SPRZEDAŻY

  • Bez adnotacji leśniczego na dokumencie sprzedaży nie wolno zabrać zakupionego drewna z lasu.
  • Wywóz drewna odbywa się w dni wyznaczone.
  • Nabywcę obowiązuje termin wywozu podany na dokumencie sprzedaży, (chyba, że leśniczy wyrazi na piśmie zgodę na jego przedłużenie). Po tym terminie nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za stan drewna.
  • Nieodebrane w terminie drewno może być przez nadleśnictwo zabezpieczone przed szkodnikami na koszt nabywcy.

 

NADLEŚNICZY
NADLEŚNICTWA ZAMRZENICA
Adam Wenda

 

Sprzedaż detaliczna drewna odbywa się w biurze (parter pokój nr 21) Nadleśnictwa Zamrzenica od 6 do 28 dnia każdego miesiąca w dni robocze w godzinach 8.00 – 13.00.

Wykupienie drewna możliwe dopiero po upływie 3 dni od odbiórki i wykonania transferu danych z leśnictwa do nadleśnictwa.

Przed wykupieniem wskazane jest uzgodnienie terminu z właściwym terytorialnie leśniczym.


Sprzedaż drewna – aukcje internetowe.

Uczestnictwo w aukcjach internetowych możliwe jest pod warunkiem  zarejestrowania się w Portalu Leśno-Drzewnym. Linki do portali aukcyjnych znajdują się poniżej:

http://drewno.zilp.lasy.gov.pl/drewno

https://www.e-drewno.pl/stock/

O szczegółowe warunki uczestnictwa należy pytać w nadleśnictwie, w którym firma dokonała rejestracji.