Asset Publisher
Wstęp
UWAGA!
Nadleśnictwo Zamrzenica z przykrością informuje, że po dokonanej lustracji terenowej części rezerwatu udostępnionej do zwiedzania, stwierdzono występowanie w I piętrze drzewostanu dużej ilości drzew obumarłych i w bardzo słabym stanie zdrowotnym. Wzdłuż wyznaczonej do zwiedzania ścieżki oraz na dojściu do bramy rezerwatu znajdują się drzewa obumarłe, wykazujące oznaki zamierania, pochylone nad ścieżką, powodujące bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia osób poruszających się po tej ścieżce. Są to naturalne procesy dojrzewania i zamierania drzewostanu w wieku około 200 lat.
W związku z powyższym teren rezerwatu „Cisy Staropolskie im. Leona Wyczólkowskiego” nie jest udostępniony do zwiedzania!
Rezerwat "Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego" w Wierzchlesie należy do najstarszych chronionych obiektów przyrodniczych W Polsce. Wyróżnia się bogactwem zasobów przyrodniczych i interesującymi dziejami, a w obrębie rozległego kompleksu leśnego Bory Tucholskie niewątpliwie reprezentuje jego najciekawsze miejsce. Rezerwat ten opisano w licznych publikacjach naukowych i spopularyzowano bardziej dostępnych tekstach, leczo tym miejscu nie powstało wyczerpujące kompendium wiedzy. Próbę takiego opracowania podjęli w latach 50. I 60. XX w. badacze z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, lecz wydrukować zdołano jedynie częściowe rezultaty ich prac.
Dotychczasowe zainteresowanie rezerwatem niemal wyłącznie ograniczało się do jego części o powierzchni około 18,5 ha, w której rosną cisy. Cały bowiem obszar rezerwatu, poza wyspo- kształtnym miejscem z cisami, obejmuje także jezioro Mukrz, okalające lasy i liczne torfowiska. W rezerwacie ochronie podlega jedna z większych w Europie naturalnych populacji cisa. Niestety, od 100 lat obserwuje się obumieranie siewek powodujące niemal zupełny brak odnowienia cisa. Doprowadziło to do spadku liczebności z około 5,5 tys .żywych drzew roku 1910 do około 2,84 tys. w 2010. r. Z kilku przyczyn odpowiedzialnych za taki stan, można wykluczyć domniemane obniżenie, w okresie międzywojennym, poziomu wody w jeziorze Mukrz oj eden metr.
Rezultaty przeprowadzonych w latach 2002-2005 badań geologii i rozwoju torfowisk a także historii roślinności po ostatnim zlodowaceniu (tj. od około 14 tys. lat) w otoczeniu obecnego stanowiska cisów, aktywna postawa służby leśnej Nadleśnictwa Zamrzenica oraz zaangażowanie Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły, pozwoliły na podjęcie skutecznych starań o rozpoczęcie czynnej ochrony cisów w Wierzchlesie.
„Renasans" zainteresowania rezerwatem zaowocował w 2007 r. kolejnym powiększeniem powierzchni rezerwatu do 116,9 ha (m.in. poprzez włączenie dotychczasowej otuliny) oraz utworzenie nowej o powierzchni 12,0 ha. Dodatkowo w latach 2007-2011 przeprowadzono bardziej szczegółowe badania zarówno części abiotycznej jak i biotycznej rezerwatu.
Tekst: Jarosław Pająkowski
Zdjęcia: Robert Piosik
Projekt: Ochrona przyrody oraz ukierunkowanie ruchu turystycznego na obszarach cennych przyrodniczo
na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu
Asset Publisher
Bezgotówkowa sprzedaż drewna w leśnictwach
Bezgotówkowa sprzedaż drewna w leśnictwach
Kup drewno jeszcze wygodniej.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów wprowadzamy pilotażowo bezgotówkową sprzedaż drewna w wybranych leśnictwach.
Leśnictwa objęte pilotażem:
Leśnictwo Jeleniagóra
Leśnictwo Bruchniewo
Leśnictwo Lisikąt
Leśnictwo Bukowiec
Leśnictwo Janiagóra
Leśnictwo Pieńkowo
Leśnictwo Rykowisko
Leśnictwo Sielanka
Leśnictwo Zamrza
Leśnictwo Wandowo
Testowane terminale umożliwiają dokonanie płatności przy użyciu kart płatniczych (BLIK nie jest obecnie obsługiwany). Całą transakcję można przeprowadzić w leśnictwie, na terenie którego zamierzamy zakupić drewno.
Kartą płatniczą zapłacimy jedynie na terenie leśnictw objętych pilotażem oraz w kasie nadleśnictwa. W pozostałych leśnictwach nie ma możliwości zakupu drewna bezpośrednio od leśniczego, bez względu na formę płatności.
Gotówką zapłacisz tylko i wyłącznie w Zamrzenicy w kasie nadleśnictwa.
Nasi pracownicy nie są upoważnieni do przyjmowania jakichkolwiek zaliczek.
Za zakupione drewno można zapłacić także przelewem na konto nadleśnictwa, po uprzednim otrzymaniu faktury proforma.
Szczegółowe informacje dotyczące sprzedaży drewna oraz aktualny cennik dostępne są pod adresem:
Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek - Nadleśnictwo Zamrzenica - Lasy Państwowe
Dane kontaktowe do leśnictw znajdą Państwo na naszej stronie internetowej: