Asset Publisher Asset Publisher

Położenie

Nadleśnictwo Zamrzenica położone jest w północno-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego na południowym skraju dużego kompleksu leśnego Borów Tucholskich. Zawiera się w trójkącie trzech miast : Tucholi, Koronowa i Świecia.

Zarządzane przez nie tereny leżą w zasięgu powiatów : tucholskiego (gminy: Cekcyn, Gostycyn, Kęsowo, Lubiewo), świeckiego (gminy Bukowiec, Drzycim, Lniano, Pruszcz Pomorski, Świekatowo), bydgoskiego (gmina Koronowo) oraz sępoleńskiego (gmina Sępólno Krajeńskie).       

 

W strukturze organizacyjnej Lasów Państwowych podlega bezpośrednio Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Zamrzenica zajmuje powierzchnię ogólną prawie 21 tysięcy hektarów , z której niemal 19 tysięcy hektarów to lasy / 90 % /. Cały obszar nadleśnictwa podzielony został na trzy obręby leśne i 18 leśnictw :

Obręb Zamrzenica -     leśnictwa: Klonia,Leontynowo, Lisiejamy, Lisikąt, Pieńkowo, Wandowo, Zamrza.

Obręb Świekatówko  -  leśnictwa:  Branica, Bruchniewo,Brzozowo, Sielanka,

Obręb Wierzchlas   -    leśnictwa:  Bukowiec, Janiagóra, Jeleniagóra, Lnianek, Lubiewice, Rykowisko, Sarnówek.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Społeczne sadzenie lasu w Leśnictwie Sarnówek

Społeczne sadzenie lasu w Leśnictwie Sarnówek

Ponad 80 osób wzięło udział w kwietniowym, społecznym sadzeniu lasu.

Nie zważając na zmienną aurę, okoliczni mieszkańcy licznie przybyli posadzić wspólnie nowe dęby na terenie Leśnictwa Sarnówek. 
Nadleśniczy Adam Wenda, przywitał przybyłych, podkreślając znaczenie lokalnych społeczności w kształtowaniu i ochronie zasobów przyrodniczych i środowiska. 
Nie bez powodu powierzchnię wspólnego sadzenia wybraliśmy w sąsiedztwie projektowanego nowego rezerwatu przyrody. Chcieliśmy w ten sposób zaznaczyć jeden z ważnych kierunków naszego działania, działania Lasów Państwowych na rzecz ochrony przyrody.
Kapryśna pogoda nie robiła na nikim wrażenia, chociaż momentami, padający przelotny śnieg mógł skłaniać do zastanowienia, czy aby nie czas ruszyć na poszukiwanie świątecznej choinki.
W zacnym towarzystwie (od 5 do 65 lat!), nawet ciężka praca pozwoliła „naładować baterie” na kolejne dni.
Na zakończenie, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiej zadbały o to aby nikt nie wracał do domu z pustym żołądkiem.
 

Dziękujemy współorganizatorom akcji – sołtysowi Sołectwa Wysoka, KGW w Wysokiej oraz wszystkim uczestnikom społecznego sadzenia lasu, za tak liczne przybycie i aktywny udział.