Asset Publisher
Lasy nadleśnictwa
Szczególne znaczenie dla tego terenu nadleśnictwa ma powstały w latach pięćdziesiątych Zalew Koronowski. Utworzyły go spiętrzone, tamą zbudowaną na wysokości Koronowa, wody rzeki Brdy. Otoczony w większości lasami tworzy kilkudziesięcio-kilometrową malowniczą linię brzegową.
Warunki przyrodnicze nadleśnictwa wynikają z jego położenia. Obszar Zamrzenicy należy do III Krainy Przyrodniczo-leśnej Wielkopolsko Pomorskiej w mezoregionach:
- Borów Tucholskich
- Pojezierza Krajeńskiego
- Doliny Brdy
- Wysoczyzny Świeckiej.
Obszar nadleśnictwa leży w dorzeczu Wisły i jej lewych dopływów Brdy oraz Wdy.
Obfituje w niezliczoną ilość dużych i małych zbiorników oraz cieków wodnych nadających niepowtarzalny malowniczy charakter otaczającym lasom.
Wymienić tu można rzeki Ryszka, Sępolenka, Kamionka, Szumionka; jeziora: Zamrzeńskie, Strzyżyny, Rudno, Szpitalne, Mukrz, Bieszewo, Branickie i wiele innych.
Szczególne jednak znaczenie dla tego terenu ma powstały w latach pięćdziesiątych Zalew Koronowski. Utworzyły go spiętrzone, tamą zbudowaną na wysokości Koronowa, wody rzeki Brdy. Otoczony w większości lasami tworzy kilkudziesięcio kilometrową malowniczą linię brzegową. Wywiera niezaprzeczalny wpływ na klimat i ukształtowanie tego obszaru. Przecina niemal w połowie kompleks leśny Obrębu Zamrzenica. Wody zalewu i rzeki Sępolenki są naturalną granicą dzielącą Zamrzenicę i Nadleśnictwo Różanna.
Lesistość terenu w zasięgu administracyjnym nadleśnictwa wynosi 29,6 %.
O charakterze tutejszych lasów decydują warunki siedliskowe. Głównym typem siedliskowym lasu jest Bór świeży odpowiadający lasom sosnowym.
W nierozerwalnym związku z określonymi warunkami siedliskowymi pozostaje skład gatunkowy lasów nadleśnictwa. Gatunkiem zdecydowanie dominującym jest sosna pospolita mająca niewielkie wymagania co do żyzności gleb.
Asset Publisher
FAJNA DZIEWCZYNA! - Simona Kossak we wspomnieniach leśników
FAJNA DZIEWCZYNA! - Simona Kossak we wspomnieniach leśników
"Simonka - to była fajna dziewczyna, przyjaźniliśmy się przez długie lata" – wspomina Wojciech Niedzielski, były Nadleśniczy Nadleśnictwa Białowieża i przede wszystkim wieloletni bliski przyjaciel Simony Kossak. Zapraszamy Was do wyjątkowej i emocjonalnej podróży w przeszłość, pełnej wspomnień ludzi, którzy znali Simonę z relacji prywatnych i służbowych. Historii pełnych śmiechu i niekończących się żartów, po chwile zadumy i wzruszenia. Codzienna współpraca leśników i Simony opierała się na szacunku, wzajemnej motywacji i niezmordowanym dążeniu do ideału. Mimo pojawiającej się czasem różnicy zdań i gorących dyskusji, logika, rozsądek i merytoryczne argumenty brały górę i cementowały wspólnie wypracowane rozwiązania. Dajcie się ponieść w świat wspomnień o Simonie, osobie nietuzinkowej i wyjątkowej. Zapraszamy na film.
Scenariusz i reżyseria Tomasz Zielonka
Zdjęcia i montaż Adrian Frankowski
Zdjęcia lotnicze Marek Matecki
W filmie udział wzięli:
Wojciech Niedzielski
Andrzej Antczak
Jarosław Opas
Mariusz Opas
Anna Jarząbska
Za pomoc w powstaniu filmu dziękujemy:
Wydawnictwu Marginesy za udostępnienie zdjęć z książki „Moje życie z Simoną Kossak” autorstwa Lecha Wilczka
Białowieskiemu Parkowi Narodowemu
Nadleśnictwu Białowieża
Nadleśnictwu Gdańsk
Nadleśnictwu Olsztynek
ORWLP w Bedoniu
Szanownym Rozmówcom, za udostępnienie domowych archiwów
zdjęcie czołgu T-55 podczas Stanu Wojennego: J. Żołnierkiewicz/Wikipedia.pl
zdjęcia rodziny Kossaków: Wikipedia.pl