Wydawca treści
Abiotyczne środowisko rezerwatu
Zarówno na obszarze rezerwatu, jak i w jego otoczeniu, występują osady wieku czwarto- rzędowego, plejstoceńskie i holoceńskie. Mają one grubość około 35 m i leżą na znacznie starszych mioceńskich piaskach i mułkach z przewarstwieniami węgla brunatnego.
Osady plejstoceńskie to gliny lodowcowe oraz piaski i mułki, które pozostawiły wody pochodzące topniejącego lądolodu. Te z nich, które występują powierzchni terenu, są związane z pobytem ostatniego lądolodu Wisły (północnopolskiego) w jego fazie poznańskiej, około 18 tys. lat temu. Lądolód ten pokrył cały teren nierówną warstwą osadów, gdzie lód wypełniał najgłębsze obniżenia, powstały później jeziora (wytopiskowe), a wśród nich jezioro Mukrz. Wypełnienie lodem chroniło przed zasypaniem obniżeń piaskami wodnolodowcowymi sandrowymi, dlatego niecka współczesnego jeziora Mukrz oraz kilku kopalnych jezior wokół Wierzchlasu wyścielone są glinami, przykrytymi zazwyczaj kilkumetrową warstwą piasków różnoziarnistych. W lodzie wypełniającym obniżenie występowały szczeliny i zagłebienia, które po zalaniu wodą stawały się jeziorami lodowymi. Osady tych jezior (piaski i mułki) tworzą obecnie wydłużone i nieregularne pagórki tzw. kemy. Na jednym z nich, położonym w rezerwacie, rosną cisy.
Jeszcze pod koniec plejstocenu, klimatu zimnego, na obszarach piaszczystych miały miejsce procesy eoliczne. Silne, zachodnie i północno-zachodnie wiatry porywały drobny piasek, który następnie osadzały w wydmach i pokrywach. Wydmy i pokrywy eoliczne występują pospolicie na terenach leśnych wokół Wierzchlasu. Procesy eoliczne zamarły wraz z zarośnięciem powierzchni terenu, prawdopodobnie prawdopodobnie jeszcze w plejstocenie. W jeziorach osadzały się: kreda jeziorna oraz gytie wapienne organiczne. Procesy te trwały do holocenu, który rozpoczął się około 10 tys. lat temu. W holocenie na skutek naturalnego obniżenia się poziomu wód gruntowych oraz wypełnienia osadami nastąpił zanik szeregu jezior i powstanie torfowisk.
Procesy geologiczne oraz zmiany rzeźby terenu w rejonie rezerwatu trwają nadal. Są nimi: dalsza akumulacja osadów w jeziorze Mukrz prawdopodobnie bardziej intensywna niż niegdyś oraz wietrzenie torfu. Zachodzi ono szczególnie torfowisku leśnym wewnątrz rezerwatu, porośniętym drzewostanem olchowym dawnych użytków zielonych, obecnie odłogowanych, bądź też zamienianych na pola uprawne. Przyczynami tych procesów jest gospodarka człowieka, a szczególnie odwodnienie poprzez meliorację. Na terenie dzisiejszej otuliny oraz na torfowisku nieleśnym wewnątrz rezerwatu, można zaobserwować spontaniczną regenerację torfowisk.
Tekst: Jarosław Pająkowski, Leszek Jurys
Projekt: Ochrona przyrody oraz ukierunkowanie ruchu turystycznego na obszarach cennych przyrodniczo
na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu
Najnowsze aktualności
Bezgotówkowa sprzedaż drewna w leśnictwach
Bezgotówkowa sprzedaż drewna w leśnictwach
Kup drewno jeszcze wygodniej.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów wprowadzamy pilotażowo bezgotówkową sprzedaż drewna w wybranych leśnictwach.
Leśnictwa objęte pilotażem:
Leśnictwo Jeleniagóra
Leśnictwo Bruchniewo
Leśnictwo Lisikąt
Leśnictwo Bukowiec
Leśnictwo Janiagóra
Leśnictwo Pieńkowo
Leśnictwo Rykowisko
Leśnictwo Sielanka
Leśnictwo Zamrza
Leśnictwo Wandowo
Testowane terminale umożliwiają dokonanie płatności przy użyciu kart płatniczych (BLIK nie jest obecnie obsługiwany). Całą transakcję można przeprowadzić w leśnictwie, na terenie którego zamierzamy zakupić drewno.
Kartą płatniczą zapłacimy jedynie na terenie leśnictw objętych pilotażem oraz w kasie nadleśnictwa. W pozostałych leśnictwach nie ma możliwości zakupu drewna bezpośrednio od leśniczego, bez względu na formę płatności.
Gotówką zapłacisz tylko i wyłącznie w Zamrzenicy w kasie nadleśnictwa.
Nasi pracownicy nie są upoważnieni do przyjmowania jakichkolwiek zaliczek.
Za zakupione drewno można zapłacić także przelewem na konto nadleśnictwa, po uprzednim otrzymaniu faktury proforma.
Szczegółowe informacje dotyczące sprzedaży drewna oraz aktualny cennik dostępne są pod adresem:
Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek - Nadleśnictwo Zamrzenica - Lasy Państwowe
Dane kontaktowe do leśnictw znajdą Państwo na naszej stronie internetowej: