Asset Publisher
Przyczyny zamierania cisa
Pierwsze dane dotyczące liczby cisów pochodzą z 1910 i 1928 r. Kolejne inwentaryzacje wykazały, że cis w rezerwacie nie odnawia się, a jego populacja systematycznie maleje.
Liczne jedno- i dwuletnie siewki giną, co powoduje zupełny brak naturalnego odnowienia cisa w wieku od kilku do kilkunastu lat. Prawdopodobnie za taki stan odpowiedzialnych jest kilka czynników, a odpowiedzi na te wątpliwości należy szukać nie tylko na terenie rezerwatu, ale także w jego otoczeniu. Stąd potrzeba kompleksowych, interdyscyplinarnych badań mogących właściwie ukierunkować działania, zmierzające do skutecznej ochrony tego unikatowego miejsca.
Tekst: Jarosław Pająkowski
Projekt: Ochrona przyrody oraz ukierunkowanie ruchu turystycznego na obszarach cennych przyrodniczo
na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu
Asset Publisher
KOMUNIKAT
KOMUNIKAT
KONUNIKAT
W związku z realnym zagrożeniem dla wolnożyjących zwierząt parzystokopytnych (jeleń, sarna, łoś, dzik ) ze strony wirusa powodującego pryszczycę, Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Jeleniagóra” stosując się do zaleceń służb weterynaryjnych wstrzymuje przyjmowanie do ośrodka ww gatunków zwierząt parzystokopytnych.
Jednocześnie przypominamy, że ośrodek nie przyjmuje ptaków z obszarów zagrożonych ptasią grypą. Aktualna sytuacja dotycząca HPAI w Polsce wraz mapą obszarów objętych ograniczeniami jest dostępna na stronie
Głównego Inspektoratu Weterynarii:
https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/hpai