Widok zawartości stron
Zanocuj w lesie
Nadleśnictwo Zamrzenica wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.
Wyznaczone przez Nadleśnictwo Zamrzenica strefy, to obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury.
Wyznaczona strefa w Leśnictwie Branica
Wyznaczona strefa w leśnictwie Wandowo
Lokalizacja widoczna jest również na mape ioraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z regulaminem korzystania z obszaru (załącznik poniżej).
Stałe miejsca do rozpalania ogniska wyznaczono na terenie leśnictwa Zamrza oddz. 61f (miejsce położone w sąsiedztwie siedziby Nadleśnictwa Zamrzenica) oraz na terenie leśnictwa Lubiewice oddz. 184k (miejsce postoju przy rezerwacie Cisy Staropolskie we Wierzchlesie)
Zapoznaj się mapą okresowego zakazu wstępu do lasu [link] Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
W wyznaczonej strefie występują fragmenty drzewostanów w których mogą być aktualnie prowadzone prace gospodarcze (lokalizacja tych miejsc podana poniżej). Zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac.
Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu https://czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-lesie-i-porady-3
Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które podane są do wiadomości gmin (Gmina Bukowiec i Gmina Lubiewo).
Na obszar w którym się odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa, Prośbę – formularz wyślij na adres robert.piosik@torun.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu.
Podaj następujące dane:
imię i nazwisko zgłaszającego,
telefon kontaktowy,
mail kontaktowy,
liczbę nocy (daty),
liczbę osób,
Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Michał Wojcieszkiewicz,
m.wojcieszkiewicz@torun.lasy.gov.pl, 662 218 652 (preferowany kontakt mailowy)
Miejsca planowanych prac w wrześniu 2024 r.:
Obszar strefy BRANICA
Oddział leśny nr: 9, 14, 19 - pozyskanie i zrywka
Oddział leśny nr: 7, 8, 9, 13, 20, 21, 22, 23 prace związane z hodowlą lasu (zabiegi pielęgnacyjne) i ochroną lasu
Obszar strefy Wandowo
Oddział leśny nr: 10, 26, 37 - pozyskanie i zrywka
Oddział leśny nr: 1, 7, 10, 12, 17, 22, 24, 25, 31, 39 - prace związane z hodowlą lasu (zabiegi pielęgnacyjne) i ochroną lasu
Nadleśnictwo Zamrzenica przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
Numery telefonów:
- Numer alarmowy: 112
- Straż Pożarna: 998
- Policja: 997
- Pogotowie Ratunkowe: 999
- Nadleśnictwo Zamrzenica 52 3341175
Najnowsze aktualności
Społeczne sadzenie lasu w Leśnictwie Sarnówek
Społeczne sadzenie lasu w Leśnictwie Sarnówek
Ponad 80 osób wzięło udział w kwietniowym, społecznym sadzeniu lasu.
Nie zważając na zmienną aurę, okoliczni mieszkańcy licznie przybyli posadzić wspólnie nowe dęby na terenie Leśnictwa Sarnówek.
Nadleśniczy Adam Wenda, przywitał przybyłych, podkreślając znaczenie lokalnych społeczności w kształtowaniu i ochronie zasobów przyrodniczych i środowiska.
Nie bez powodu powierzchnię wspólnego sadzenia wybraliśmy w sąsiedztwie projektowanego nowego rezerwatu przyrody. Chcieliśmy w ten sposób zaznaczyć jeden z ważnych kierunków naszego działania, działania Lasów Państwowych na rzecz ochrony przyrody.
Kapryśna pogoda nie robiła na nikim wrażenia, chociaż momentami, padający przelotny śnieg mógł skłaniać do zastanowienia, czy aby nie czas ruszyć na poszukiwanie świątecznej choinki.
W zacnym towarzystwie (od 5 do 65 lat!), nawet ciężka praca pozwoliła „naładować baterie” na kolejne dni.
Na zakończenie, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiej zadbały o to aby nikt nie wracał do domu z pustym żołądkiem.
Dziękujemy współorganizatorom akcji – sołtysowi Sołectwa Wysoka, KGW w Wysokiej oraz wszystkim uczestnikom społecznego sadzenia lasu, za tak liczne przybycie i aktywny udział.