Wydawca treści
Zasoby leśne
Szatę leśną nadleśnictwa tworzą głównie bory sosnowe i mieszane. Zachowane są tu również lasy liściaste, zwłaszcza na stromych zboczach rzeki Brdy i Zalewu Koronowskiego. Lesistość terenu w zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Zamrzenica wynosi 30 %.
O charakterze tutejszych lasów decydują warunki siedliskowe. Głównym typem siedliskowym lasu jest Bór świeży (40%) odpowiadający lasom sosnowym z niewielkim (ok. 5%) udziałem gatunków liściastych głównie brzozy. Istotny udział ma Bór Mieszany świeży (27,3%) odpowiadający lasom sosnowym z większym (ok. 30%) udziałem gatunków liściastych głównie dębu. Podobne znaczenie ma też Las Mieszany świeży (23,3%) gdzie możemy spodziewać się lasów z dużym (ok. 50%) udziałem gatunków liściastych głównie dębu i buka. Pozostałe typy siedliskowe lasu nie przekraczają swym udziałem jednostkowym 5% progu.
W nierozerwalnym związku z określonymi warunkami siedliskowymi pozostaje skład gatunkowy lasów nadleśnictwa. Gatunkiem zdecydowanie dominującym jest sosna pospolita mająca niewielkie wymagania co do żyzności gleb. Jej udział wynosi 90,70 %. Dalej dąb szypułkowy i bezszypułkowy – 3,67 %, brzoza brodawkowata – 2,75%, Olsza czarna – 1,59 %, świerk pospolity – 0,47 %. Udział jednostkowy innych gatunków nie przekracza 0,4 %.
Taki układ jest przede wszystkim wynikiem występowania określonych siedlisk, ale nie bez znaczenia jest tu gospodarka leśna w przeszłości prowadząca do powstawania często jednogatunkowych drzewostanów sosnowych nierzadko na glebach wystarczająco żyznych dla drzew liściastych.
Drzewostany w statystyce:
- Powierzchnia ogólna - 20783 ha.
- Powierzchnia leśna -19407 ha
- Zapas drewna ogółem - 5838 tys. m3
- Zapas średnio na 1 ha - 309 m3
- Średni wiek - 68 lat
- Powierzchnia nowozakładanych upraw rocznie - 198 ha
Najnowsze aktualności
Borecznik sosnowiec zagraża lasom
Borecznik sosnowiec zagraża lasom
W związku z masowym pojawieniem się borecznika sosnowca na terenie RDLP Toruń podjęto decyzję o przeprowadzeniu lotniczych zabiegów ochronnych w najbardziej zagrożonych drzewostanach. Planowane loty odbędą się od 3 do 15 września 2022r. Taki zabieg planuje się również w Nadleśnictwie Zamrzenica.
Zabiegiem zostaną objęte następujące leśnictwa:
1. Jeleniagóra,
2. Sarnówek.
Użytym środkiem ochrony roślin będzie Mospilan 20 SP.
Łączna powierzchnia terenów objętych zabiegiem wyniesie ok. 600 ha. Powierzchnie te zostaną oznakowane odpowiednimi tablicami informacyjnymi – „Zakaz wstępu do lasu. Oprysk chemiczny w okresie od 07-30 września 2022 r”
Powyższe działania mają na celu ograniczenie występowania borecznika sosnowca (Diprion pini L) będącego jednym z groźniejszych szkodników drzewostanów iglastych. Jego masowe pojawianie obserwuje się w kilkuletnich odstępach czasu, a na niekorzyść działa fakt, że ma dwie generacje w ciągu roku. Oznacza to, że wytwarza dwa pokolenia, które przystępują do rójki w kwietniu/maju oraz lipcu/sierpniu. Następstwem tego są wiosenne oraz letnio-jesienne żery larw na drzewach, przyczyniające się do ubytków aparatu asymilacyjnego, a w skrajnych sytuacjach do gołożerów. Osłabione drzewa, oprócz utrudnień w procesach fotosyntezy, są bardziej podatne na ataki szkodników wtórnych kambio- i ksylofagicznych, a także na infekcje od patogenów grzybowych.
Tekst: Karolina Iwicka Zdjęcia: Rafał Zomkowski