Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Użytkami ekologicznymi są zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów, mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej.

W skład wchodzą naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne "oczka wodne", kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania.

       Na terenie Nadleśnictwa Zamrzenica wyróżniono 369 użytków ekologicznych, które łącznie stanowią powierzchnię około 585 ha.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Borecznik sosnowiec zagraża lasom

Borecznik sosnowiec zagraża lasom

W związku z masowym pojawieniem się borecznika sosnowca na terenie RDLP Toruń podjęto decyzję o przeprowadzeniu lotniczych zabiegów ochronnych w najbardziej zagrożonych drzewostanach. Planowane loty odbędą się od 3 do 15 września 2022r. Taki zabieg planuje się również w Nadleśnictwie Zamrzenica.

Zabiegiem zostaną objęte następujące leśnictwa:
1.    Jeleniagóra,
2.    Sarnówek.
Użytym środkiem ochrony roślin będzie Mospilan 20 SP.
Łączna powierzchnia terenów objętych zabiegiem wyniesie ok. 600 ha. Powierzchnie te zostaną oznakowane odpowiednimi tablicami informacyjnymi – „Zakaz wstępu do lasu. Oprysk chemiczny w okresie od 07-30 września 2022 r”
Powyższe działania mają na celu ograniczenie występowania borecznika sosnowca  (Diprion pini L) będącego jednym z groźniejszych szkodników drzewostanów iglastych. Jego masowe pojawianie  obserwuje się w kilkuletnich odstępach czasu, a na niekorzyść działa fakt, że ma dwie generacje w ciągu roku. Oznacza to, że wytwarza dwa pokolenia, które przystępują do rójki w kwietniu/maju oraz lipcu/sierpniu. Następstwem tego są wiosenne oraz letnio-jesienne żery larw na drzewach, przyczyniające się do ubytków aparatu asymilacyjnego, a w skrajnych sytuacjach do gołożerów. Osłabione drzewa, oprócz utrudnień w procesach fotosyntezy, są bardziej podatne na ataki szkodników wtórnych kambio- i ksylofagicznych, a także na infekcje od patogenów grzybowych.


Tekst: Karolina Iwicka Zdjęcia: Rafał Zomkowski