Wydawca treści Wydawca treści

Przyczyny zamierania cisa

Pierwsze dane dotyczące liczby cisów pochodzą z 1910 i 1928 r. Kolejne inwentaryzacje wykazały, że cis w rezerwacie nie odnawia się, a jego populacja systematycznie maleje.
Liczne jedno- i dwuletnie siewki giną, co powoduje zupełny brak naturalnego odnowienia cisa w wieku od kilku do kilkunastu lat. Prawdopodobnie za taki stan odpowiedzialnych jest kilka czynników, a odpowiedzi na te wątpliwości należy szukać nie tylko na terenie rezerwatu, ale także w jego otoczeniu. Stąd potrzeba kompleksowych, interdyscyplinarnych badań mogących właściwie ukierunkować działania, zmierzające do skutecznej ochrony tego unikatowego miejsca.

Tekst: Jarosław Pająkowski

 

Projekt: Ochrona przyrody oraz ukierunkowanie ruchu turystycznego na obszarach cennych przyrodniczo
na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Pierwsze w tym roku spotkanie grupy Lokalnej Współpracy

Pierwsze w tym roku spotkanie grupy Lokalnej Współpracy

       Pierwsze spotkanie w 2024 roku skupiało się wokół procesu tworzenia planu urządzenia lasu. Dyskutowaliśmy także na temat elementów, które wchodzą w skład PUL oraz o ogólnodostępnych bazach danych o lasach.

 
     Zespół Lokalnej Współpracy jest organem doradczym i opiniodawczym w sprawach związanych z tworzeniem planu urządzenia lasu  ze szczególnym uwzględnieniem lasów o zwiększonej funkcji społecznej na gruntach będących w zarządzie nadleśnictwa.
W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele lokalnych społeczności, władz samorządowych, parków krajobrazowych oraz branży turystycznej działający na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Zamrzenica.