Wydawca treści
Z dziejów nadleśnictwa
W skład dzisiejszego Nadleśnictwa Zamrzenica wchodzą następujące leśnictwa i osady leśne: Branica, Brzozowo, Bruchniewo, Bukowiec, Janiagóra, Jeleniagóra, Klonia, Leontynowo, Lisiejamy, Lisikąt, Lnianek, Lubiewice, Pieńkowo, Rudno, Rykowisko, Sarnówek, Sielanka, Sucha, Wandowo, Zamrza i Wierzchlas.
Na obecnym etapie badań trudno udzielić jednoznacznej i wyczerpującej odpowiedzi na pytanie dotyczące genezy jak i czasu powstania wszystkich wymienionych miejsc. Jak dowodzi Krzysztof Mikulski „Las stanowił początkowo naturalną barierę dla rozwoju osadnictwa. W miarę jednak zagospodarowywania obszarów bezleśnych człowiek coraz częściej wkraczał na obszary leśne, szukając nowych terenów pod zasiedlenie, a także niezbędnego surowca budowlanego i przemysłowego, jakim było drewno."
Ekspansja człowieka, o której wspominał K. Mikulski spowodowała, iż niejako „wszedł" on w bór. Eksplorując go zaczął zagospodarowywać, tworząc osiedla hutnicze - związane z produkcją szkła i wyrobów szklanych, smolarskie - zakładane przez producentów smoły i węgla drzewnego oraz małe osiedla śródleśne, powstałe jako miejsce zamieszkania służby leśnej. W wielu przypadkach, po wyczerpaniu surowca osiedla te przekształcane były w miejsca o charakterze rolniczym, które niekiedy po opuszczeniu przez ich mieszkańców stawały się pustkowiami, czasami ponownie zalesianymi. Tak było w przypadku pustkowia o nazwie Myrzykowo (Konie Góry), które znajdowało się przy drodze wiodącej z Zamrzenicy do Lubiewa i Klonowa. W 1895 r. wskazując to miejsce pisano, że to tam, gdzie „teraz jest młody dębowy las."
Marek Sass
Zdjęcia 1 – Karl Lüpke, leśniczy Leśnictwa Wapiennik
Zdjęcia 2 i 3 – Nadleśniczy Nadleśnictwa Pieńkowo Norbert Dutkiewicz z żoną Marią i dziećmi: Michałem, Hanką
oraz Maryjką
Zdjęcie 4 – Sadzenie lasu przez uczniów Szkoły Podstawowej w Pruszczu w leśnictwie Wapiennik, 1969 r.
Zdjęcie 5 – Czyszczenie rowów przeciwpożarowych przez uczniów Szkoły Podstawowej w Pruszczu.
Leśnictwo Pieńkowo, 1969 r.
Zdjęcie 6 – Kolumna czołgów niemieckich na hamerskiej drodze. Po prawej stronie w wozie dowodzenia gen. H. Guderian
Zdjęcie 7 – Las w rejonie Hamru po ostrzale artyleryjskim
Zdjęcie 8 – Wojska niemieckie zajmują zniszczoną osadę Hamer
Zdjęcie 9 – Polscy żołnierze wzięci do niewoli w walkach między Pruszczem a Hamrem
Zdjęcie 10 – Przeprawa niemieckiej artylerii przez most na Brdzie w rejonie Hamer – Sokole Kuźnica
Netografia:
1. http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?t=154624
2. http://www.dws-xip.pl/wojna/walka/pomorze4.html
3. http://www.feldgrau.net/forum/viewtopic.php?t=30914
4. http://mylittlepanzer.org/pz2-1.html#target1
5. http://www.zweiterweltkrieg.org/phpBB2/viewtopic.php?f=8&t=5629
Historia nadleśnictwa
Po raz pierwszy nazwa Nadleśnictwo Zamrzenica ( z niem. Sommersin) pojawiła się w roku 1900 kiedy to w ramach pruskich lasów państwowych wydzielono z ówczesnych nadleśnictw Świt i Świekatówko leśnictwa: Lisikąt, Zamrza, Wandowo, Koli (obecnie Lisiejamy) i Sielanka tworząc nowe Nadleśnictwo Zamrzenica o łącznej powierzchni 4945 ha.
Polska administracja leśna przejęła ten teren w 1920 roku. W czasie wojny większość pracowników wyższej i dużą część średniej administracji leśnej stanowili Niemcy.
Na terenach Zamrzenicy, w czasie okupacji, rozwijał się ruch oporu, w którym czynnie uczestniczyło wielu leśników. Miejscem konspiracyjnych spotkań AK była między innymi Leśniczówka Lisikąt.
Teren kilkakrotnie przechodził z rąk do rąk. Znacznym zniszczeniom uległy obiekty nadleśnictwa, w tym budynek, gdzie mieściło się mieszkanie nadleśniczego i biuro i sekretarzówka. Na murach tego pierwszego, do dzisiaj widoczne są ślady po karabinowych pociskach. Nadleśniczym, który rozpoczął odbudowę struktur organizacyjnych nadleśnictwa, był od 1 maja 1945 roku Jan Wysocki. Pod koniec 1945 roku funkcjonowało już w ramach Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu 40 nadleśnictw w tym: Świekatówko, Wierzchlas i Zamrzenica.
W okresie powojennym odczuwalne były braki wykwalifikowanej kadry leśnej. Z czasem pracę rozpoczęli powojenni absolwenci wydziałów leśnych wyższych uczelni w Poznaniu i Warszawie oraz szkół dla leśniczych.
Najnowsze aktualności
Mistrzowie Siatkarskich Zmagań!
Mistrzowie Siatkarskich Zmagań!
Leśnicy z Nadleśnictwa Różanna ponownie udowodnili, że doskonale radzą sobie nie tylko w lasach, ale i na siatkarskim parkiecie. Podczas XVII Mistrzostw w Piłce Siatkowej o Puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu drużyna znad Zalewu Koronowskiego sięgnęła po najwyższe trofeum!
W dwudniowych rozgrywkach rywalizowało aż 29 drużyn, a leśnicy zamienili ściółkę leśną na parkiet, prezentując najwyższy poziom sportowej walki.
Finał godny mistrzów
W decydującym starciu o mistrzowski tytuł Nadleśnictwo Różanna zmierzyło się z Nadleśnictwem Jamy, dostarczając kibicom ogromnych emocji. Spotkanie stało na najwyższym poziomie!
Brązowy medal wywalczyło Nadleśnictwo Dobrzejewice, pokonując w zaciętym pojedynku drużynę z Nadleśnictwa Solec Kujawski. Zawodnicy wykazali się znakomitą techniką, doskonałym zgraniem oraz niesamowitą wolą walki.
Podczas mistrzostw wyłoniono również najlepszych zawodników turnieju:
- Najbardziej Wartościowy Gracz (MVP): Denys Marczenko (Nadleśnictwo Różanna)
- Najlepszy Atakujący: Marcin Koziczak (Nadleśnictwo Bydgoszcz)
- Najlepszy Rozgrywający: Magda Zakaszewska (Nadleśnictwo Miradz)
- Najlepszy Odbierający: Bartosz Różycki (Nadleśnictwo Dobrzejewice)
- Najlepsza Zawodniczka: Andżelika Durajewska (Nadleśnictwo Runowo)
Nagrodę Fair Play zdobyła drużyna Nadleśnictwa Woziwoda, która wykazała się niezwykłą postawą sportową, decydując się kontynuować grę w osłabionym składzie, po kontuzji zawodnika przeciwnej drużyny.
Zwycięzcom puchary wręczyli Pan Mikołaj Ziemblicki Zastępca Dyrektora ds. Zrównoważonej Gospodarki Leśnej oraz Pan Dariusz Gnaciński Nadleśniczy Nadleśnictwa Brodnica. Był to moment pełen dumy i radości.
Podziękowania
Serdecznie gratulujemy wszystkim drużynom za niesamowite mecze, sportową atmosferę i niezapomniane emocje. Szczególne podziękowania kierujemy do Pracowników Nadleśnictwa Brodnica za perfekcyjną organizację wydarzenia oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji w Brodnicy za udostępnienie hali sportowej. To wydarzenie było prawdziwą sportową ucztą!
Teraz czekamy na krajowe Mistrzostwa Leśników w Piłce Siatkowej, by zmierzyć się z najlepszymi z pozostałych regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych!