Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe to ogromna różnorodność form przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych, obejmująca zarówno ekosystemy lądowe jak i wodne

Obszary chronionego krajobrazu

Obszar chronionego krajobrazu, forma ochrony przyrody mająca na celu zapewnienie równowagi ekologicznej względnie nie zaburzonych systemów przyrodniczych danego obszaru, które pełnią rolę otulinową lub łącznikową parków narodowych i krajobrazowych.

Obszary Natura 2000

Sieć obszarów Natura 2000 została utworzona w celu zachowania bogactwa przyrodniczego Europy. W Polsce została wprowadzona w 2004r. i stanowi najmłodszą formę ochrony przyrody.

Pomniki przyrody

Na terenie Nadleśnictwa Zamrzenica występuje 27 pomników przyrody ożywionej (sosna zwyczajna, cis pospolity, lipa drobnolistna, dąb szypułkowy, dąb czerwony, buk zwyczajny) i 4 pomniki przyrody nieożywionej (głazy narzutowe).

Użytki ekologiczne

Użytkami ekologicznymi są zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów, mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„100 Lat Harmonii z Naturą” – Jubileusz Lasów Państwowych

„100 Lat Harmonii z Naturą” – Jubileusz Lasów Państwowych

„100 Lat Harmonii z Naturą” – Jubileusz Lasów Państwowych uczczony wspólnym sadzeniem lasu
Zamrzenica, 25 października 2024 r. 

           W malowniczym Leśnictwie Zamrza, w nadleśnictwie Zamrzenica, odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych pod hasłem „100 Lat Harmonii z Naturą”. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 osób, które wspólnie zasadziły nowe pokolenie lasu – symbol troski o przyszłość środowiska i znaczenia współpracy na rzecz natury.

Uroczystość zgromadziła licznych gości, w tym przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Tucholi, Komendy Powiatowej PSP ze Świecia, Tucholi i Sępólna Krajeńskiego, Komendy Powiatowej Policji w Tucholi, funkcjonariuszy i słuchaczy Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Suchej oraz reprezentantów urzędów gmin Lubiewo i Świekatowo. Obecni byli również członkowie Straży Ochrony Przyrody, druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z Błądzimia, Trutnowa, Lniana, Lubiewa, Płazowa i Świekatowa oraz uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych ze Świecia i Szkół Podstawowych z Bysławia i Świekatowa.

Podczas wydarzenia uczestnicy posadzili łącznie ponad 26 tysięcy sadzonek na powierzchni około 3 hektarów, tworząc symboliczne nowe pokolenie lasu. Było to spotkanie pełne współpracy i wzajemnej troski o środowisko, które ma szansę wpisać się na trwałe w krajobraz regionu i serca lokalnej społeczności.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na tę wyjątkową akcję, podkreślając jednocześnie, jak ważne są tego typu inicjatywy w budowaniu wspólnej odpowiedzialności za przyrodę.