Wydawca treści
Natura 2000
Sieć obszarów Natura 2000 została utworzona w celu zachowania bogactwa przyrodniczego Europy. W Polsce została wprowadzona w 2004r. i stanowi najmłodszą formę ochrony przyrody.
Podstawą prawną utworzenia programu są dwie unijne dyrektywy:
- Dyrektywa ptasia – OSO (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/147/WE z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa),
- Dyrektywa siedliskowa – OZW, SOO (Dyrektywa Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory).
Nadzór nad funkcjonowaniem obszarów Natura 2000 prowadzi Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Na terenach zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, na których znajdują się obszary Natura 2000, zadania z zakresu ochrony przyrody i gospodarki leśnej wykonują nadleśnictwa, zgodnie z ustaleniami planu urządzenia lasu.
Na terenie Nadleśnictwa Zamrzenica znajduje się jeden obszar specjalnej ochrony ptaków - Natura 2000 OSO „Bory Tucholskie" (PLB 220009) – powierzchnia całkowita obszaru 322 535,9 ha, powierzchnia na terenie Nadleśnictwa Zamrzenica – 6 409,94 ha.
Najnowsze aktualności
„100 Lat Harmonii z Naturą” – Jubileusz Lasów Państwowych
„100 Lat Harmonii z Naturą” – Jubileusz Lasów Państwowych
„100 Lat Harmonii z Naturą” – Jubileusz Lasów Państwowych uczczony wspólnym sadzeniem lasu
Zamrzenica, 25 października 2024 r.
W malowniczym Leśnictwie Zamrza, w nadleśnictwie Zamrzenica, odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych pod hasłem „100 Lat Harmonii z Naturą”. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 osób, które wspólnie zasadziły nowe pokolenie lasu – symbol troski o przyszłość środowiska i znaczenia współpracy na rzecz natury.
Uroczystość zgromadziła licznych gości, w tym przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Tucholi, Komendy Powiatowej PSP ze Świecia, Tucholi i Sępólna Krajeńskiego, Komendy Powiatowej Policji w Tucholi, funkcjonariuszy i słuchaczy Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Suchej oraz reprezentantów urzędów gmin Lubiewo i Świekatowo. Obecni byli również członkowie Straży Ochrony Przyrody, druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z Błądzimia, Trutnowa, Lniana, Lubiewa, Płazowa i Świekatowa oraz uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych ze Świecia i Szkół Podstawowych z Bysławia i Świekatowa.
Podczas wydarzenia uczestnicy posadzili łącznie ponad 26 tysięcy sadzonek na powierzchni około 3 hektarów, tworząc symboliczne nowe pokolenie lasu. Było to spotkanie pełne współpracy i wzajemnej troski o środowisko, które ma szansę wpisać się na trwałe w krajobraz regionu i serca lokalnej społeczności.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na tę wyjątkową akcję, podkreślając jednocześnie, jak ważne są tego typu inicjatywy w budowaniu wspólnej odpowiedzialności za przyrodę.