Lasy nadleśnictwa

Szczególne znaczenie dla tego terenu nadleśnictwa ma powstały w latach pięćdziesiątych Zalew Koronowski. Utworzyły go spiętrzone, tamą zbudowaną na wysokości Koronowa, wody rzeki Brdy. Otoczony w większości lasami tworzy kilkudziesięcio-kilometrową malowniczą linię brzegową.

Lasy regionu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, według regionalizacji przyrodniczo-leśnej, obejmuje tereny położone głównie w Krainie III (Wielkopolsko-Pomorskiej) oraz niewielkiej, południowej części Krainy I (Bałtyckiej).

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Borecznik sosnowiec zagraża lasom

Borecznik sosnowiec zagraża lasom

W związku z masowym pojawieniem się borecznika sosnowca na terenie RDLP Toruń podjęto decyzję o przeprowadzeniu lotniczych zabiegów ochronnych w najbardziej zagrożonych drzewostanach. Planowane loty odbędą się od 3 do 15 września 2022r. Taki zabieg planuje się również w Nadleśnictwie Zamrzenica.

Zabiegiem zostaną objęte następujące leśnictwa:
1.    Jeleniagóra,
2.    Sarnówek.
Użytym środkiem ochrony roślin będzie Mospilan 20 SP.
Łączna powierzchnia terenów objętych zabiegiem wyniesie ok. 600 ha. Powierzchnie te zostaną oznakowane odpowiednimi tablicami informacyjnymi – „Zakaz wstępu do lasu. Oprysk chemiczny w okresie od 07-30 września 2022 r”
Powyższe działania mają na celu ograniczenie występowania borecznika sosnowca  (Diprion pini L) będącego jednym z groźniejszych szkodników drzewostanów iglastych. Jego masowe pojawianie  obserwuje się w kilkuletnich odstępach czasu, a na niekorzyść działa fakt, że ma dwie generacje w ciągu roku. Oznacza to, że wytwarza dwa pokolenia, które przystępują do rójki w kwietniu/maju oraz lipcu/sierpniu. Następstwem tego są wiosenne oraz letnio-jesienne żery larw na drzewach, przyczyniające się do ubytków aparatu asymilacyjnego, a w skrajnych sytuacjach do gołożerów. Osłabione drzewa, oprócz utrudnień w procesach fotosyntezy, są bardziej podatne na ataki szkodników wtórnych kambio- i ksylofagicznych, a także na infekcje od patogenów grzybowych.


Tekst: Karolina Iwicka Zdjęcia: Rafał Zomkowski