Wydawca treści Wydawca treści

Fauna rezerwatu

W przeciwieństwie do badań szaty roślinnej rezerwatu prowadzonych przez botaników na przełomie dziesięcioleci, badania faunistyczne obejmowały z reguły część leśną ( z wyłączeniem wodno-blotnej) i dotyczyły tylko wybranych grup zwierząt.

W latach 50. i 60. XX w. obserwacje nad chrząszczami prowadził prof. F. Blażejewski. Zostały one uzupełnione materiałami pozyskanymi w latach 1982-1996 przez M. Stachowiaka i M. Wilcza. Na terenie rezerwatu ścisłego iw strefie otulinowej oznaczono łącznie 138 gatunków biegaczowatych, z czego 14 należy do rzadszych lub po raz pierwszy stwierdzonych na Pomorzu. Są to między innymi: biegacz torfowy (Carabus Limnocarabus clatratus), biegacz zielony (Carabus Hemicarabus nitens), Blethisa multipunctata, Diachromus Acupalpus (Acupalpus) exiguus. Największa liczba gatunków związana jest z pobrzeżami wód i formacjami tworzącymi drzewostan rezerwatu. Odzwierciedla ona duże zróżnicowanie środowiska przyrodniczego. W latach 90. XX w. badania fauny ważek wykazały obecność ponad 40 gatunków.

Niezbyt duże i płytkie jezioro Mukrz jest zbiornikiem typu stawowego. Jednakże znaczne zróżnicowanie siedliskowe, z dobrze rozwiniętym litoralem, zatokami i wyspa, stwarzają odpowiednie warunki dla występowania wielu gatunków ryb. W 2011 roku w jeziorze stwierdzono występowanie 16 gatunków ryb, należących do czterech rodzin. Jedynym gatunkiem ryb prawnie chronionym jest różanka (Rhodeus sericeus,), znajduje się ona również w II załączniku Dyrektywy Siedliskowej. Z płazów najliczniej występuje żaba moczarowa (Rana arvalis,), godująca w kwietniu w licznych podtopieniach na torfowisku wewnątrz rezerwatu. Najlepiej poznana grupa kręgowców są ptaki, chociaż ich obserwacje prowadzone były nieregularnie: S. Strawińskiego (1956 r.) oraz R. Kucharskiego w latach 1993-97 i tylko w części rezerwatu objętej ochroną ścisłą. Nie wiadomo, czy dla 43 gatunków podanych jako gniazdujące, oznaczono dokładnie miejsca gniazdowania i liczebność. Jest to bowiem możliwe przy systematycznym prowadzeniu badań. Trzy kolejne stwierdzone gatunki (razem 46), pozwalają zaliczyć ten obszar do przeciętnych pod względem różnorodności gatunkowej. Z ptaków zaklasyfikowanych do pięciu rzędów (gołębiowe, kukułkowe, sowy, dzięciołowe, wróblowe), najbardziej interesującymi są: gołąb siniak (Columba oenas) oraz dzięcioł zielony (Picus viridis). Gniazdujące gatunki wodno-blotne zaobserwo- wane w latach 2004 i 2005 gallinago), kropiatka (Porzana porzana), wodnik (Rallus aquaticus), bak (Botaurus stellaris), trzciniak (Acracephalus arundinaceus). Z ssaków często spotykane są: borsuki (Meles meles,), dziki (Sus scrofa), wydry (Lutra lutra) oraz sarny (Capreolus capreolus) i sporadycznie jelenie (Cervus elaphus). Duże ssaki wchodzą do rezerwatu przez dziury w ogrodzeniu i w znaczący sposób niszczą podrost cisów, który dla tych zwierząt nie ma właściwości trujących. Od kilku lat obserwowane są również bobry (Casto fiber) mające żeremię na brzegu jeziora (na styku z olsem).


Tekst: Renata Sobieralska, Jarosław Pająkowski
Zdjęcia: Karol, Malina, Robert Piosik, Przemysław Tokarski

 

Projekt: Ochrona przyrody oraz ukierunkowanie ruchu turystycznego na obszarach cennych przyrodniczo
na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Kwatera Myśliwska w Zamrzenicy

Kwatera Myśliwska w Zamrzenicy

Kwatera położona jest w malowniczym miejscu, bezpośrednio nad Zalewem Koronowskim (15 m). Dysponuje 5 pokojami 2 – osobowymi i 1 pokojem 1 – osobowym, wszystkie z łazienkami, w dobrym standardzie. Goście korzystać mogą z pokoju dziennego (jadalni ) z wystrojem myśliwskim oraz kuchni.

Pokoje nie są wyposażone w sprzęt TV oraz audio video. Wyżywienie we własnym zakresie. W cenie pobytu uwzględniono możliwość korzystania ze sprzętów i wyposażenia kwatery (np. kajak, rower wodny, łódź wiosłowa, bilard. Tradycyjną formę turystyki pobytowej można połączyć z organizacją polowania na terenie wyłączonych obwodów łowieckich. Kontakt: - w dni robocze w godz. 7.15 do 15.15 w biurze Nadleśnictwa Zamrzenica ( tel. 0-52 3341154), - w dni wolne od pracy bezpośrednio w kwaterze tel. komórkowy 666 023 348.

Za zgodą nadleśnictwa dopuszcza się pobyt z psem. Opłata za pobyt psa w pomieszczeniu zajmowanym przez gościa wynosi 21,60 zł/doba. Pełną odpowiedzialność za psa i ewentaulne wyrządzone szkody ponosi właściciel. 

 

Cennik

Cena za 1 osobę /dobę bez względu na wiek - bez wyżywienia (ceny brutto - z VAT)

Przy pobycie trwającym:

  • jedną dobę 90,00 zł
  • 2-3 doby 70,00 zł
  • powyżej 3 dób - 50,00 zł