Asset Publisher
Wstęp
UWAGA!
Nadleśnictwo Zamrzenica z przykrością informuje, że po dokonanej lustracji terenowej części rezerwatu udostępnionej do zwiedzania, stwierdzono występowanie w I piętrze drzewostanu dużej ilości drzew obumarłych i w bardzo słabym stanie zdrowotnym. Wzdłuż wyznaczonej do zwiedzania ścieżki oraz na dojściu do bramy rezerwatu znajdują się drzewa obumarłe, wykazujące oznaki zamierania, pochylone nad ścieżką, powodujące bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia osób poruszających się po tej ścieżce. Są to naturalne procesy dojrzewania i zamierania drzewostanu w wieku około 200 lat.
W związku z powyższym teren rezerwatu „Cisy Staropolskie im. Leona Wyczólkowskiego” nie jest udostępniony do zwiedzania!
Rezerwat "Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego" w Wierzchlesie należy do najstarszych chronionych obiektów przyrodniczych W Polsce. Wyróżnia się bogactwem zasobów przyrodniczych i interesującymi dziejami, a w obrębie rozległego kompleksu leśnego Bory Tucholskie niewątpliwie reprezentuje jego najciekawsze miejsce. Rezerwat ten opisano w licznych publikacjach naukowych i spopularyzowano bardziej dostępnych tekstach, leczo tym miejscu nie powstało wyczerpujące kompendium wiedzy. Próbę takiego opracowania podjęli w latach 50. I 60. XX w. badacze z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, lecz wydrukować zdołano jedynie częściowe rezultaty ich prac.
Dotychczasowe zainteresowanie rezerwatem niemal wyłącznie ograniczało się do jego części o powierzchni około 18,5 ha, w której rosną cisy. Cały bowiem obszar rezerwatu, poza wyspo- kształtnym miejscem z cisami, obejmuje także jezioro Mukrz, okalające lasy i liczne torfowiska. W rezerwacie ochronie podlega jedna z większych w Europie naturalnych populacji cisa. Niestety, od 100 lat obserwuje się obumieranie siewek powodujące niemal zupełny brak odnowienia cisa. Doprowadziło to do spadku liczebności z około 5,5 tys .żywych drzew roku 1910 do około 2,84 tys. w 2010. r. Z kilku przyczyn odpowiedzialnych za taki stan, można wykluczyć domniemane obniżenie, w okresie międzywojennym, poziomu wody w jeziorze Mukrz oj eden metr.
Rezultaty przeprowadzonych w latach 2002-2005 badań geologii i rozwoju torfowisk a także historii roślinności po ostatnim zlodowaceniu (tj. od około 14 tys. lat) w otoczeniu obecnego stanowiska cisów, aktywna postawa służby leśnej Nadleśnictwa Zamrzenica oraz zaangażowanie Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły, pozwoliły na podjęcie skutecznych starań o rozpoczęcie czynnej ochrony cisów w Wierzchlesie.
„Renasans" zainteresowania rezerwatem zaowocował w 2007 r. kolejnym powiększeniem powierzchni rezerwatu do 116,9 ha (m.in. poprzez włączenie dotychczasowej otuliny) oraz utworzenie nowej o powierzchni 12,0 ha. Dodatkowo w latach 2007-2011 przeprowadzono bardziej szczegółowe badania zarówno części abiotycznej jak i biotycznej rezerwatu.
Tekst: Jarosław Pająkowski
Zdjęcia: Robert Piosik
Projekt: Ochrona przyrody oraz ukierunkowanie ruchu turystycznego na obszarach cennych przyrodniczo
na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu
Asset Publisher
Biuletyn RDLP w Toruniu "Życie Lasów Kujawsko-Pomorskich" nr 1/2025
Biuletyn RDLP w Toruniu "Życie Lasów Kujawsko-Pomorskich" nr 1/2025
Zapraszamy do lektury Biuletynu RDLP w Toruniu "Życie Lasów Kujawsko-Pomorskich" nr 1/2025.
100 LAT RDLP W TORUNIU
Jubileusz 100 lat Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu
OCHRONA LASU
Utrzymać trwałość lasów
OBSZARY CENNE PRZYRODNICZO
Wzmocniona ochrona obszarów cennych przyrodniczo
NOWE TECHNOLOGIE
Toruń liderem transformacji energetycznej LP
NASZE NOWE REZERWATY
,,Uroczysko Kępinek''
,,Rosiczka''
,,Torfowisko Okoniny''
,,Wąwóz Wyrwa''
,,Sosnówek'' i ,,Żabinek''
,,Jezierzba''
NOWOŚCI Z NADLEŚNICTW
SZUBIN. Właściwy kierunek
GNIEWKOWO. Odnowienie naturalne cisa
RÓŻANNA. Leśnictwo pod okiem satelitów
TUCHOLA - PLASKOSZ. Zaplanowano w Plaskoszu
Z KOMITETU OCHRONY ORŁÓW
Edukacja ekologiczna nie tylko w szkole
Zimowy monitoring Bielików na Wiśle
PODRÓŻE DOOKOłA ŚWIATA
Fascynujące ptaki świata. Część 2.
SPORT
Mistrzowie siatkarskich zmagań
GALERIA BIULETYNU
Ptasie poidła w Nadleśnictwie Szubin. Fotografował Paweł Dobies