Asset Publisher Asset Publisher

Oferta łowiecka

 

 

Oferta sprzedaży polowań indywidualnych na jelenie byki, łanie i cielęta w Ośrodku Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych Nadleśnictwa Zamrzenica na sezon łowiecki 2024/2025
 
 
Nadleśnictwa Zamrzenica zarządza  Ośrodkiem Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych w skład którego wchodzą dwa obwody łowieckie leśne, wyłączone z wydzierżawienia. Są to obwód nr 46 „Zamrzenica" o powierzchni 17505 ha, w tym 10799 ha lasów oraz obwód nr 29 „Wierzchlas" o powierzchni 12249 ha, w tym 8035 ha lasów. OHZ posiada własną bazę noclegową. 
 
Nadleśnictwo Zamrzenica położone jest w północno-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego na południowym skraju dużego kompleksu leśnego Borów Tucholskich. Obszar nadleśnictwa obfituje w niezliczoną ilość dużych i małych zbiorników oraz cieków wodnych nadających niepowtarzalny malowniczy charakter otaczającym lasom. Szczególne znaczenie dla tego terenu nadleśnictwa ma Zalew Koronowski, otoczony w większości lasami tworzy kilkudziesięcio-kilometrową malowniczą linię brzegową.
 
W tym dobrze zachowanym środowisku przyrodniczym nie brakuje też zwierzyny łownej a przede wszystkim króla borów - jelenia szlachetnego. 
Od dziesięcioleci polowanie na terenie OHZ na jelenie byki dostarczało myśliwym krajowym i zagranicznym wielu emocji. 
Na terenie OHZ LP Nadleśnictwa Zamrzenica pozyskany został niejeden medalowy wieniec jelenia byka:
 
Oferta sprzedaży polowań indywidualnych w Nadleśnictwie Zamrzenica na jelenie byki, łanie i cielęta:
Terminy polowania:
na jelenie byki - 21.08.2024– 28.02.2025
na jelenie łanie: 01.09-2024– 15.01.2025
na jelenie cielęta: 01.09.2024 – 28.02.2025
 
Oferujemy wyjścia rano i wieczorem lub w dzień z podjazdu.
 
OPŁATY ZA TROFEA I POSTRZELENIE (w PLN):
 
Trofea jeleni byków - wieniec i grandle.  Opłata za trofeum wg. wagi wieńca po spreparowaniu z czaszką, kością nosową i potyliczną oraz górną szczęką ważonego po 24 h od zakończenia preparacji.
 
do 2,00 kg ( w tym szpicak)    300,00
2,01-2,49 kg    525,00
2,50-2,99 kg    675,00
3,00-3,49 kg    975,00
3,50-3,99 kg    1350,00
4,00-4,49 kg    1950,01
4,50-4,99 kg    2520,00
5,00-5,99 kg    2850,00 + 17,00 za każdy 0,01 kg powyżej 5,00 kg
6,00-6,99 kg    4550,00 + 14,00 za każdy 0,01 kg powyżej 6,00 kg
7,00 kg-7,99 kg 5950,00 +  32,00 za każdy 0,01 kg powyżej 7,00 kg
8,00 kg i powyżej  9150,00 + 33,00 za każdy 0,01 kg powyżej 8,00 kg
 
Trofea jeleni łań lub cieląt - grandle i racice : 40,00
 
Postrzelenie:
 
- łani lub cielaka 200,00
- postrzelenie byka 1000,00
 
Opłata za polowanie:
 
- organizacja polowania – 400,00 PLN za 1 dzień od myśliwego (za dzień polowania uważa się 2 wyjścia, w przypadku tylko jednego wyjścia stosuje się 50% opłaty za dzień polowania), w skład której wchodzą: sporządzenie dokumentacji, zapewnienie na czas polowania podprowadzającego, poszukiwanie strzelonej zwierzyny, patroszenie i transport upolowanej zwierzyny, oprawa myśliwska, preparacja trofeum oraz ocena prawidłowości odstrzału (ewentualna wstępna wycena medalowa, wydanie certyfikatu na wieniec medalowy), 
 
- opłata za transport w łowisku samochodem osobowym z kierowcą – 320,00 PLN (za dzień polowania)
 
Nasza oferta skierowana jest do myśliwych indywidualnych oraz do grup myśliwskich
składających się maksymalnie z 3 osób. Zakwaterowanie i wyżywienie w łowisku w uzgodnieniu z nadleśnictwem w dostępnej kwaterze za dodatkową opłatą lub we własnym zakresie.
 
Wszystkie ceny podane są z 23% podatkiem VAT.
 
W przypadku pytań o ofertę łowiecką, Nadleśnictwo Zamrzenica prosi o kontakt z właściwymi leśniczymi ds. łowieckich, tj:
 
Panem Patrykiem Szulistem – leśniczym ds. łowieckich obwód 29, 
kontakt: nr tel. 784 937 243, mail – patryk.szulist@torun.lasy.gov.pl,
 
Panem Tomaszem Janką – leśniczym ds. łowieckich obwód 46,
kontakt: nr tel. 666 023 348, mail – tomasz.janka@torun.lasy.gov.pl,
 
 
Przed rozpoczęciem polowania na jelenie byki, łanie lub cielęta sporządzona zostanie umowa pomiędzy myśliwym a nadleśnictwem. Po zakończeniu polowania sporządzony zostanie protokół z polowania dla każdego myśliwego, na podstawie którego zostanie wystawiona faktura za całość polowania.
W celu sporządzenia umowy prosimy o kontakt z Panią Dianą Korol – specjalistą ds. zagospodarowania lasu, nr tel. 538 187 092, mail – diana.korol@torun.lasy.gov.pl lub z sekretariatem nadleśnictwa, tel. 52 334 1175, mail: zamrzenica@torun.lasy.gov.pl.
Serdecznie zapraszamy, Darz Bór!

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

2 lutego obchodzimy World Wetland Day, czyli Światowy Dzień Mokradeł

2 lutego obchodzimy World Wetland Day, czyli Światowy Dzień Mokradeł

Lasy Państwowe od wielu lat realizują szereg bardzo ważnych inicjatyw służących bagnom, mokradłom i terenom podmokłym, jak również ochronie szeroko rozumianych zasobów wodnych w polskich lasach. W ramach projektów małej retencji w ostatnich latach leśnicy zbudowali na zarządzanych przez siebie terenach 9500 polderów, zastawek i progów zwalniających, zatrzymujących wodę w lesie.

„Bagna dla naszej wspólnej przyszłości” to hasło tegorocznej edycji Światowego Dnia Mokradeł, które w dobie zmiany klimatu i okresowej suszy w polskich lasach leśnicy powtarzają od lat. To oni, jako przyrodnicy, prowadząc wielofunkcyjną gospodarkę leśną mają świadomość tego, jak cennym zasobem w środowisku leśnym jest woda.

Wychodząc z propozycją objęcia szczególną ochroną 17% powierzchni Lasów Państwowych – czyli obszaru 1,2 mln ha będących w zarządzie PGL LP, leśnicy ujęli w tym zestawieniu wiele cennych przyrodniczo siedlisk, w tym także mokradłowych. Bo lasy to bardzo skomplikowane ekosystemy, które dziś, w dobie zmian klimatu, wymagają szczególnej uwagi i troski, wyrażonej indywidualnym podejściem i dostosowaniem prowadzonych działań gospodarczych do warunków przyrodniczych i klimatycznych – powiedział Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

W ramach projektów małej retencji leśnicy realizują szereg zadań służących gromadzeniu i zatrzymywaniu wody w lesie oraz spowolnieniu powierzchniowego spływu:

  • Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu
    – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych, zwany
    też projektem małej retencji nizinnej
    . Projekt stanowi obecnie kontynuację działań realizowanych przez leśników od 2007 roku, których celem jest wzmocnienie odporności nizinnych ekosystemów leśnych na zagrożenia powodowane zmianą klimatu poprzez realizację kompleksowych działań retencyjnych i przeciwerozyjnych. Projekt ma również na celu minimalizację negatywnych skutków naturalnych zjawisk pogodowych i klimatycznych, jak choćby susze, pożary czy też powodzie i podtopienia.
  • Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu
    – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach górskich, zwany też małą retencją górską. W ramach projektu realizowane są zadania zbliżone do zakresu wpisującego się w małą retencję nizinną, aczkolwiek z uwagi na lokalizację projektu – tereny górskie – projekt bezpośrednio wpływa ma wzmocnienie górskich ekosystemów leśnych. Projekt m.in. minimalizuje negatywne skutki intensywnych i długotrwałych opadów atmosferycznych, ekstremalnego przepływu wód w korytach, spływów powierzchniowych oraz niezwykle destrukcyjnego działania wód wezbraniowych.

Lasy Państwowe prowadzą również projekt „Lasy dla mokradeł – ochrona siedlisk hydrogenicznych na obszarach cennych przyrodniczo”. Jego najważniejszym celem jest przywrócenie funkcji lub utrzymanie stanu bagien, torfowisk i innych terenów podmokłych pozostających w zarządzie PGL LP na obszarach Sieci Natura 2000 i poza nimi. Projekt został uwzględniony w wykazie planowanych operacji o znaczeniu strategicznym w Programie Operacyjnym FEnIKS. Projekt opiera się o współpracę jednostek LP (ponad 120 nadleśnictw) z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu oraz z Centrum Ochrony Mokradeł.

– O tym, że bez wody nie ma życia – zarówno dla przyrody, jak i dla człowieka, wiedzą wszyscy, jednakże w kwestiach edukacji przyrodniczej, dotyczącej cennych ekosystemów bagiennych i mokradeł, mamy jeszcze wiele do zrobienia. Tereny podmokłe to bardzo często unikalne miejsca występowania chronionych gatunków flory i fauny, dom dla wielu owadów oraz ostoje populacji ptaków – dodaje dyrektor Koss.

Leśnicy dbają o mokradła i tereny bagienne nie tylko od święta! Każdego roku, w ramach zajęć edukacyjnych prowadzonych przez leśników, tysiące osób: dzieci, młodzieży i ludzi dorosłych, poznają niezwykły świat ekosystemów leśnych, których funkcjonowanie jest uzależnione od wody. Lasy to niezwykle złożone i bardzo wrażliwe obiekty przyrodnicze, w których niedobór lub brak wody objawiają się na wiele sposobów: od zanikania określonych gatunków roślin i zwierząt, po osłabienie, choroby i zamieranie całych fragmentów lasów. Świadomość zagrożeń, które niesie ze sobą zmiana klimatu i to jak możemy starać się im przeciwdziałać, łagodząc jej skutki, to zagadnienia, na które edukatorzy leśni starają się uwrażliwić jak największe grono odbiorców.

Leśnicy postrzegają lasy ekosystemowo, jako swoiste systemy „naczyń połączonych”. Oznacza to nic innego jak to, że lasy to nie tylko drzewa, ale też m.in. rezerwuar zasobów wodnych, tworzących każdorazowo unikalne, leśne mikroklimaty, warunkujący wilgotność siedlisk, a co za tym idzie – kształtujący bogactwo przyrodnicze danego obszaru.