Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Pozyskanie i sprzedaż drewna prowadzone jest w oparciu o zatwierdzany przez Ministra Środowiska 10 - letni plan urządzania lasu. Miejsce i wielkość wyciętej masy drewna jest więc ściśle określona, nie ma tutaj żadnej dowolności.

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z: 

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Przeczytaj więcej na Lasy Państwowe


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Mistrzowie Siatkarskich Zmagań!

Mistrzowie Siatkarskich Zmagań!

Leśnicy z Nadleśnictwa Różanna ponownie udowodnili, że doskonale radzą sobie nie tylko w lasach, ale i na siatkarskim parkiecie. Podczas XVII Mistrzostw w Piłce Siatkowej o Puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu drużyna znad Zalewu Koronowskiego sięgnęła po najwyższe trofeum!

W dwudniowych rozgrywkach rywalizowało aż 29 drużyn, a leśnicy zamienili ściółkę leśną na parkiet, prezentując najwyższy poziom sportowej walki.

Finał godny mistrzów

W decydującym starciu o mistrzowski tytuł Nadleśnictwo Różanna zmierzyło się z Nadleśnictwem Jamy, dostarczając kibicom ogromnych emocji. Spotkanie stało na najwyższym poziomie!

Brązowy medal wywalczyło Nadleśnictwo Dobrzejewice, pokonując w zaciętym pojedynku drużynę z Nadleśnictwa Solec Kujawski. Zawodnicy wykazali się znakomitą techniką, doskonałym zgraniem oraz niesamowitą wolą walki.

Podczas mistrzostw wyłoniono również najlepszych zawodników turnieju:

  • Najbardziej Wartościowy Gracz (MVP): Denys Marczenko (Nadleśnictwo Różanna)
  • Najlepszy Atakujący: Marcin Koziczak (Nadleśnictwo Bydgoszcz)
  • Najlepszy Rozgrywający: Magda Zakaszewska (Nadleśnictwo Miradz)
  • Najlepszy Odbierający: Bartosz Różycki (Nadleśnictwo Dobrzejewice)
  • Najlepsza Zawodniczka: Andżelika Durajewska (Nadleśnictwo Runowo)

Nagrodę Fair Play zdobyła drużyna Nadleśnictwa Woziwoda, która wykazała się niezwykłą postawą sportową, decydując się kontynuować grę w osłabionym składzie, po kontuzji zawodnika przeciwnej drużyny.

Zwycięzcom puchary wręczyli Pan Mikołaj Ziemblicki Zastępca Dyrektora ds. Zrównoważonej Gospodarki Leśnej oraz Pan Dariusz Gnaciński Nadleśniczy Nadleśnictwa Brodnica. Był to moment pełen dumy i radości.

Podziękowania

Serdecznie gratulujemy wszystkim drużynom za niesamowite mecze, sportową atmosferę i niezapomniane emocje. Szczególne podziękowania kierujemy do Pracowników Nadleśnictwa Brodnica za perfekcyjną organizację wydarzenia oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji w Brodnicy za udostępnienie hali sportowej. To wydarzenie było prawdziwą sportową ucztą!

Teraz czekamy na krajowe Mistrzostwa Leśników w Piłce Siatkowej, by zmierzyć się z najlepszymi z pozostałych regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych!