Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie lasu

Urządzanie lasu to część leśnej działalności polegająca na organizacji gospodarki leśnej w taki sposób, aby las spełniał wszystkie oczekiwane funkcje i realizował zaplanowane zadania.

W ramach urządzania lasu opracowuje się najważniejszy dla każdego nadleśnictwa dokument – plan urządzenia lasu. Każdy taki plan jest sporządzony na 10 lat i zatwierdzany przez ministra środowiska. Plan urządzenia lasu zwiera szczegółowy opis stanu lasu, określa najważniejsze jego funkcje i zadania, które muszą w ciągu 10 lat wykonać leśnicy.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Jednym z najważniejszych elementów planu jest tzw. rozmiar pozyskania, który określa ile w ciągu 10 lat nadleśnictwo może wyciąć drewna i na jakich powierzchniach. Rozmiar pozyskania jest tak ustalany aby był zawsze niższy od ilości drewna, która przyrasta w tym samym czasie. Gwarantuje to stały wzrost zasobów drewna w każdym nadleśnictwie oraz wzrost średniego wieku. W naszym nadleśnictwie obecnie średni wiek drzewostanów wynosi 68 lata, podczas gdy poprzednio, w 2006 roku wynosił 64 lat.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Pierwsze w tym roku spotkanie grupy Lokalnej Współpracy

Pierwsze w tym roku spotkanie grupy Lokalnej Współpracy

       Pierwsze spotkanie w 2024 roku skupiało się wokół procesu tworzenia planu urządzenia lasu. Dyskutowaliśmy także na temat elementów, które wchodzą w skład PUL oraz o ogólnodostępnych bazach danych o lasach.

 
     Zespół Lokalnej Współpracy jest organem doradczym i opiniodawczym w sprawach związanych z tworzeniem planu urządzenia lasu  ze szczególnym uwzględnieniem lasów o zwiększonej funkcji społecznej na gruntach będących w zarządzie nadleśnictwa.
W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele lokalnych społeczności, władz samorządowych, parków krajobrazowych oraz branży turystycznej działający na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Zamrzenica.