Webcontent-Anzeige
REGULAMIN KORZYSTANIA Z SALI EDUKACYJNEJ WE WIERZCHLESIE
REGULAMIN KORZYSTANIA Z SALI EDUKACYJNEJ
WE WIERZCHLESIE
Sala edukacyjna jest własnością Nadleśnictwa Zamrzenica.
- Sala edukacyjna może być użytkowana przez placówki oświatowe, grupy zorganizowane lub inne podmioty za zgodą Nadleśniczego Nadleśnictwa Zamrzenica pod nadzorem pracownika Nadleśnictwa Zamrzenica.
- Z sali edukacyjnej mogą korzystać osoby, które zgłoszą do Nadleśnictwa Zamrzenica rezerwację terminu zajęć, mailem na adres zamrzenica@torun.lasy.gov.pl lub osobiście w biurze Nadleśnictwa Zamrzenica.
- Salę można użytkować w godz. 8:00-15:00 tylko w obecności pracownika Nadleśnictwa Zamrzenica w dni robocze.
- Rezerwacja sali edukacyjnej, powinna nastąpić najpóźniej na 5 dni roboczych przed planowaną datą zajęć.
- Rezygnacja z zajęć w Sali edukacyjnej powinna zostać zgłoszona pracownikowi Nadleśnictwa Zamrzenica nie później niż 2 dni przed rezerwacją.
- Pojemność sali wynosi 25 osób.
- Na terenie obiektu obowiązuje:
- przestrzeganie zasad ВНР,
- zachowanie czystości,
- przestrzeganie obowiązujących przepisów przeciwpożarowych,
- dbałość o wszystkie urządzenia i eksponaty,
- Za zniszczenia powstałe podczas korzystania z sali edukacyjnej odpowiada i ponosi odpowiedzialność (również materialną) opiekun wycieczki, rezerwujący, który jest zobowiązany do ciągłej obecności w czasie korzystania z sali.
- W zakresie spraw nienormowanych niniejszym regulaminem decyzje podejmuje pracownik Nadleśnictwa Zamrzenica w uzgodnieniu z Nadleśniczym Nadleśnictwa Zamrzenica.
Numery telefonów:
- Numer alarmowy: 112
- Straż Pożarna: 998
- Policja: 997
- Pogotowie Ratunkowe: 999
- Nadleśnictwo Zamrzenica: 52 334 11 75, 52 334 11 54
Asset Publisher
O PRZYSZŁOŚCI REZERWATU
O PRZYSZŁOŚCI REZERWATU
Rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego w Wierzchlesie to najstarszy rezerwat przyrody w Polsce i jeden z najstarszych w Europie. Niepowtarzalny, wręcz mistyczny klimat tzw. świętego gaju przyciągał tysiące odwiedzających. Turystów nie była w stanie zniechęcić nawet niewyobrażalna liczba komarów, które upodobały sobie to miejsce.
Cisy szybko stały się jedną z głównych atrakcji turystycznych Borów Tucholskich. Nie tylko przez wzgląd na wyjątkowy klimat i niezwykle malownicze położenie rezerwatu w sąsiedztwie jeziora Mukrz, ale także z powodu twórczości Leona Wyczółkowskiego. To właśnie on nazywał rezerwat „świętym gajem”, a jego prace – tworzone w Wierzchlesie – podziwiano i w Polsce, i na wystawach zagranicznych. Za sprawą Wyczółkowskiego o tutejszych cisach usłyszał cały świat.
Cis pospolity (Taxus baccata), który jest głównym przedmiotem ochrony w rezerwacie, to niejedyna jego wizytówka. Są nią też kilkusetletnie sosny, niestety w większości już martwe.
Z każdym rokiem rozpad tych ogromnych drzew postępuje. Skutkiem tego jest stale rosnące zagrożenie bezpieczeństwa. To właśnie dlatego w trosce o bezpieczeństwo ludzi, w 2019 roku podjęto decyzję o zamknięciu rezerwatu dla zwiedzających.
10 lipca br. spotkaliśmy się w izbie edukacyjnej we Wierzchlesie z przedstawicielami RDOŚ w Bydgoszczy oraz RDLP w Toruniu aby przedyskutować temat przyszłości rezerwatu
i określić nasze dalsze działania w tym cennym obiekcie przyrodniczym. Wspólnie przyjęliśmy, że konieczne będzie opracowanie ekspertyz aktualnego stanu rezerwatu wraz z proponowanymi kierunkami działań ochronnych. Takie opracowania będą podstawą do aktualizacji planu ochrony rezerwatu.
W oparciu o lustrację terenową wspólnie potwierdziliśmy, że przewracające się potężne drzewa i spadające konary stanowią ogromne zagrożenie. Wyznaczona ścieżka, z której wcześniej korzystali zwiedzający jest w tej chwili niedostępna.
Ewentualne udostępnienie rezerwatu dla zwiedzających wiązałaby się podjęciem zbyt radykalnych działań (cięć), które w sposób nienaturalny zmieniłyby wyjątkowy charakter obiektu. W związku z tym ustaliliśmy, że w obecnej sytuacji prawnej w kwestii bezpieczeństwa nie można udostępniać rezerwatu do zwiedzania a jedyną rozsądną i akceptowalną alternatywą na przyszłość jest zmiana przepisów prawa w tym zakresie.