Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Zanocuj w lesie

Nadleśnictwo Zamrzenica wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Wyznaczone przez Nadleśnictwo Zamrzenica  strefy, to obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury.

Wyznaczona strefa w Leśnictwie Branica

Wyznaczona strefa w leśnictwie Wandowo

Lokalizacja widoczna jest również na mape ioraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z regulaminem korzystania z obszaru (załącznik poniżej).

Stałe miejsca do rozpalania ogniska wyznaczono na terenie leśnictwa Zamrza oddz. 61f (miejsce położone w sąsiedztwie siedziby Nadleśnictwa Zamrzenica) oraz na terenie leśnictwa Lubiewice oddz. 184k (miejsce postoju przy rezerwacie Cisy Staropolskie we Wierzchlesie)
Zapoznaj się mapą okresowego zakazu wstępu do lasu [link]  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

W wyznaczonej strefie występują fragmenty drzewostanów w których mogą być aktualnie prowadzone prace gospodarcze (lokalizacja tych miejsc podana poniżej). Zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac.

Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu https://czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-lesie-i-porady-3

Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które podane są do wiadomości gmin (Gmina Bukowiec i Gmina Lubiewo).
Na obszar w którym się odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa,  Prośbę – formularz  wyślij na adres robert.piosik@torun.lasy.gov.pl  nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu.

Podaj następujące dane:

imię i nazwisko zgłaszającego,

telefon kontaktowy,

mail kontaktowy,

liczbę nocy (daty),

liczbę osób,

Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Michał Wojcieszkiewicz,
m.wojcieszkiewicz@torun.lasy.gov.pl, 662 218 652 (preferowany kontakt mailowy)

 

Miejsca planowanych prac w czerwcu 2024 r.:

 

Obszar strefy BRANICA

Oddział leśny nr: 7, 13, 14  - pozyskanie i zrywka

Oddział leśny nr: 9, 12, 13, 21, 22, 23  prace związane z hodowlą lasu (zabiegi pielęgnacyjne) i ochroną lasu

 

Obszar strefy Wandowo

Oddział leśny nr: 26, 46 - pozyskanie i zrywka

Oddział leśny nr: 10, 12, 16, 18, 30, 31, 37, 46 - prace związane z hodowlą lasu (zabiegi pielęgnacyjne) i ochroną lasu


Nadleśnictwo Zamrzenica przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

 

 

Numery telefonów:

- Numer alarmowy: 112

- Straż Pożarna: 998

- Policja: 997

- Pogotowie Ratunkowe: 999

- Nadleśnictwo Zamrzenica 52 3341175

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

INFORMACJA O ZABIEGU RATOWNICZYM PRZECIWO BRUDNICY MNISZCE

INFORMACJA O ZABIEGU RATOWNICZYM PRZECIWO BRUDNICY MNISZCE

Nadleśnictwo Zamrzenica informuje, że w dniach od 16.05 do 20.06.2024 r. (przez kilka wybranych dni w tym okresie) na terenach leśnych gminy Cekcyn (dokładny obszar w załączniku graficznym) będzie wykonany agrolotniczy zabieg ratowniczy przeciwko brudnicy mniszce (Lymantria monacha L.).

Na czas i obszar zabiegu Nadleśniczy Nadleśnictwa Zamrzenica wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu (podstawa prawna: ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach, t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 530).

Na podstawie materiałów prognostycznych zebranych jesienią 2023 roku stwierdzono wysokie zagrożenie dla drzewostanów sosnowych ze strony brudnicy mniszki. Badania liczebności gąsienic w koronach drzew wykonane wiosną bieżącego roku potwierdziły utrzymujące się zagrożenie, co stanowiło podstawę podjęcia decyzji o wykonaniu zabiegu ratowniczego.

Zabieg zostanie wykonany przy użyciu środka ochrony roślin Foray 76B, który ma charakter biologiczny (ciecz zawiera bakterię Bacillus turingensis, która wpływa na gąsienice brudnicy mniszki). Dawka środka wynosi 2,5 litra na 1 hektar lasu. Środek jest nieszkodliwy dla pszczół.

Brudnica mniszka jest jednym z najczęściej pojawiających się i najgroźniejszych dla lasów owadów. Cechuje ją wysoka rozrodczość, która w sprzyjających warunkach prowadzi do masowego pojawu owadów (gradacji). Żerujące gąsienice uszkadzają igły drzew, w wyniku czego następuje utrata aparatu asymilacyjnego, która może doprowadzić do zamarcia drzewostanu.

Aktualna mapa terenów objętych zakazem wstępu do lasu znajduje się pod adresem: Strona główna - Zakazy (lasy.gov.pl)