Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Zanocuj w lesie

Nadleśnictwo Zamrzenica wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Wyznaczone przez Nadleśnictwo Zamrzenica  strefy, to obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury.

Wyznaczona strefa w Leśnictwie Branica

Wyznaczona strefa w leśnictwie Wandowo

Lokalizacja widoczna jest również na mape ioraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z regulaminem korzystania z obszaru (załącznik poniżej).

Stałe miejsca do rozpalania ogniska wyznaczono na terenie leśnictwa Zamrza oddz. 61f (miejsce położone w sąsiedztwie siedziby Nadleśnictwa Zamrzenica) oraz na terenie leśnictwa Lubiewice oddz. 184k (miejsce postoju przy rezerwacie Cisy Staropolskie we Wierzchlesie)
Zapoznaj się mapą okresowego zakazu wstępu do lasu [link]  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

W wyznaczonej strefie występują fragmenty drzewostanów w których mogą być aktualnie prowadzone prace gospodarcze (lokalizacja tych miejsc podana poniżej). Zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac.

Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu https://czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-lesie-i-porady-3

Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które podane są do wiadomości gmin (Gmina Bukowiec i Gmina Lubiewo).
Na obszar w którym się odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa,  Prośbę – formularz  wyślij na adres robert.piosik@torun.lasy.gov.pl  nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu.

Podaj następujące dane:

imię i nazwisko zgłaszającego,

telefon kontaktowy,

mail kontaktowy,

liczbę nocy (daty),

liczbę osób,

Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Michał Wojcieszkiewicz,
m.wojcieszkiewicz@torun.lasy.gov.pl, 662 218 652 (preferowany kontakt mailowy)

 

Miejsca planowanych prac w październiku 2024 r.:

 

Obszar strefy BRANICA

Oddział leśny nr: 9, 14, 19  - pozyskanie i zrywka

Oddział leśny nr: 7, 8, 9, 13, 20, 21, 22, 23  prace związane z hodowlą lasu (zabiegi pielęgnacyjne) i ochroną lasu

 

Obszar strefy Wandowo

Oddział leśny nr: 10, 26, 37 - pozyskanie i zrywka

Oddział leśny nr: 1, 7, 10, 12, 17, 22, 24, 25, 31, 39  - prace związane z hodowlą lasu (zabiegi pielęgnacyjne) i ochroną lasu


Nadleśnictwo Zamrzenica przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

 

 

Numery telefonów:

- Numer alarmowy: 112

- Straż Pożarna: 998

- Policja: 997

- Pogotowie Ratunkowe: 999

- Nadleśnictwo Zamrzenica 52 3341175

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

100 lat ochrony Lasu Piwnickiego

100 lat ochrony Lasu Piwnickiego

Niespełna milę na północ od Torunia, wśród obszernych drzewostanów sosnowych, dochował się szczątek pierwotnego lasu mieszanego, zasługujący ze wszech miar na ochronę jako zabytek przyrody – tak 100 lat temu o podtoruńskim Lesie Piwnickim, pisał Adam Wodziczko – przyrodnik, botanik, profesor, propagator idei ochrony przyrody. Dziś, Las Piwnicki jest jednym z najstarszych i najlepiej zbadanych rezerwatów przyrody w Polsce.

Początki formalnej ochrony tego miejsca sięgają roku 1924, kiedy to wojewoda pomorski nakazał ówczesnemu zarządcy majątku wstrzymanie wszelkiego wyrębu drzew. Formalnie, ten unikatowy drzewostan uznano za rezerwat przyrody dopiero w 1956 roku, a 25 lat później powiększono go. Aktualnie obejmuje powierzchnię prawie 37 hektarów.

Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie wielogatunkowych zbiorowisk leśnych o cechach naturalnych, występujących na glebach wytworzonych z piasków terasowych i wydmowych. Trzon powierzchni stanowią grądy – z 300-letnimi dębami i grabem – oraz łęgi z olszą czarną, rosnącą bliżej meandrującej Strugi Łysomickiej. Okazała, niegdyś powszechna w Lesie Piwnickim sosna, dożywa swojego granicznego wieku i powoli ustępuje z rezerwatu.

Rezerwat Las Piwnicki przez dziesięciolecia stanowił doskonały poligon badawczy. To tutaj swoje pierwsze naukowe kroki stawiali magistranci, tutaj swoje wyczerpujące i wieloletnie badania prowadzili profesorowie. Jedną z wizytówek rezerwatu jest dworek myśliwski, stanowiący przez lata Stację Ekologii Roślin Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Oprócz jubileuszu 100-lecia ochrony Lasu Piwnickiego, w 2024 roku przypada jeszcze jedna, ważna rocznica – 100 lat kończą Lasy Państwowe. Z tej okazji, leśnicy z Nadleśnictwa Toruń wystąpili do konserwatora przyrody z wnioskiem powiększenia rezerwatu o ponad 6 kolejnych hektarów.

26 września 2024 r., w rezerwacie odsłonięto tablicę pamięci profesora Adama Wodziczki oraz wszystkich leśników i uczonych, którym nieobcy był los tego wyjątkowego miejsca. Dziś, choć wielu z nich już nie ma, pozostaje z nami ich spuścizna – ponad 300 publikacji i opracowań z tego terenu, a także obecny kształt rezerwatu.

Na zaproszenie nadleśniczego Nadleśnictwa Toruń Bogusława Kashyny, w uroczystości wzięli udział dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Włodzimierz Pamfil, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, dziekan Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK w Toruniu prof. Justyna Rogalska, a także liczne grono gości, reprezentowanych przez samorządowców, aktywnych i emerytowanych naukowców, przedstawicieli urzędów i stowarzyszeń oraz leśników.

A las... szumi dalej...