Asset Publisher Asset Publisher

Natura 2000

Sieć obszarów Natura 2000 została utworzona w celu zachowania bogactwa przyrodniczego Europy. W Polsce została wprowadzona w 2004r. i stanowi najmłodszą formę ochrony przyrody.

Podstawą prawną utworzenia programu są dwie unijne dyrektywy:

- Dyrektywa ptasia – OSO (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/147/WE z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa),

- Dyrektywa siedliskowa – OZW, SOO (Dyrektywa Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory).

Nadzór nad funkcjonowaniem obszarów Natura 2000 prowadzi Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.  Na terenach zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, na których znajdują się obszary Natura 2000, zadania z zakresu ochrony przyrody i gospodarki leśnej wykonują nadleśnictwa, zgodnie z ustaleniami planu urządzenia lasu.

 

Na terenie Nadleśnictwa Zamrzenica znajduje się jeden obszar specjalnej ochrony ptaków - Natura 2000 OSO „Bory Tucholskie" (PLB 220009) – powierzchnia całkowita obszaru 322 535,9 ha, powierzchnia na terenie Nadleśnictwa Zamrzenica – 6 409,94 ha.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Borecznik sosnowiec zagraża lasom

Borecznik sosnowiec zagraża lasom

W związku z masowym pojawieniem się borecznika sosnowca na terenie RDLP Toruń podjęto decyzję o przeprowadzeniu lotniczych zabiegów ochronnych w najbardziej zagrożonych drzewostanach. Planowane loty odbędą się od 3 do 15 września 2022r. Taki zabieg planuje się również w Nadleśnictwie Zamrzenica.

Zabiegiem zostaną objęte następujące leśnictwa:
1.    Jeleniagóra,
2.    Sarnówek.
Użytym środkiem ochrony roślin będzie Mospilan 20 SP.
Łączna powierzchnia terenów objętych zabiegiem wyniesie ok. 600 ha. Powierzchnie te zostaną oznakowane odpowiednimi tablicami informacyjnymi – „Zakaz wstępu do lasu. Oprysk chemiczny w okresie od 07-30 września 2022 r”
Powyższe działania mają na celu ograniczenie występowania borecznika sosnowca  (Diprion pini L) będącego jednym z groźniejszych szkodników drzewostanów iglastych. Jego masowe pojawianie  obserwuje się w kilkuletnich odstępach czasu, a na niekorzyść działa fakt, że ma dwie generacje w ciągu roku. Oznacza to, że wytwarza dwa pokolenia, które przystępują do rójki w kwietniu/maju oraz lipcu/sierpniu. Następstwem tego są wiosenne oraz letnio-jesienne żery larw na drzewach, przyczyniające się do ubytków aparatu asymilacyjnego, a w skrajnych sytuacjach do gołożerów. Osłabione drzewa, oprócz utrudnień w procesach fotosyntezy, są bardziej podatne na ataki szkodników wtórnych kambio- i ksylofagicznych, a także na infekcje od patogenów grzybowych.


Tekst: Karolina Iwicka Zdjęcia: Rafał Zomkowski