Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla Lasu

To część działalności leśników, polegająca na wykonywaniu wszystkich prac koniecznych do założenia i pielęgnowania nowego pokolenia lasu. Hodowla lasu zaczyna się od zbioru nasion w specjalnie wybranych drzewostanach o najlepszej jakości.

Materiał sadzeniowy na potrzeby Nadleśnictwa dostarczany jest z własnej szkółki leśnej zlokalizowanej w obrębie Zamrzenica. Zaspokaja ona potrzeby Nadleśnictwa, innych jednostek oraz lokalnej ludności.

Powierzchnia ogólna szkółki wynosi 1112 ar., w tym produkcyjna 643,84 ar.

Corocznie produkuje się ok. 2,5 mln. szt. sadzonek, głównie na potrzeby własne i innych nadleśnictw oraz na sprzedaż dla odbiorców indywidualnych.

Głównie produkuje się na szkółce gatunki drzew lasotwórczych liściastych (dąb, buk, lipa, jawor, klon, brzoza, olsza,), iglastych (sosna, świerk, modrzew) oraz gatunki biocenotyczne (czereśnia ptasia, jabłoń dzika, grusza dzika,).

Nasiona do produkcji sadzonek po specjalnym przygotowaniu są wysiewane w szkółce leśnej, gdzie wyrastają z nich sadzonki. Sadzonki, które mogą być 1 roczne lub starsze ( nawet 3-4 letnie) są w szkółce poddane przez leśniczego szkółkarza, specjalnej opiece i pielęgnacji (odchwaszczanie, nawożenie, ochrona przed szkodnikami, podlewanie, itp.). Ze szkółki sadzonki, najczęściej wiosną lub ewentualnie jesienią są wysadzane na uprawach leśnych, czyli powierzchniach powstałych po wyrębie  drzewostanu. Skład i sposób zakładania nowych upraw jest dostosowany do lokalnych warunków siedliska. Staramy się aby uprawy były jak najbogatsze i zróżnicowane gatunkowo.

Z uprawy, w przyszłości powstanie stary, dorodny las. Jednak aby tak się stało, leśnicy muszą „po drodze" wykonywać wiele prac pielęgnacyjnych, najpierw w uprawie (odchwaszczanie, czyszczenia wczesne), potem w młodniku (czyszczenia późne), w tyczkowinie (trzebieże wczesne), drągowinie i starszym drzewostanie (trzebieże późne ). Aby z uprawy powstał stary las, często kilka pokoleń leśników musi się tym lasem opiekować przez 100 a nawet więcej lat.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ogólnopolska akcja Operacja Czysta Rzeka

Ogólnopolska akcja Operacja Czysta Rzeka

Nadleśnictwo Zamrzenica jest jednym z najpiękniej położonych nadleśnictw w Polsce. 

Pomiędzy lasami wiją się malownicze rzeki i liczne strumienie. Las pełen jest urokliwych jezior i rzek. Nad tym wszystkim króluje Zalew Koronowski. 
To sprawia, że lasy zarządzane przez nadleśnictw odwiedza wielu miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. 
Niestety pojawia się też dużo śmieci.

Wspólną inicjatywą Nadleśnictwa Zamrzenica i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji Operacja Czysta Rzeka.
Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Suchej postanowił wesprzeć akcję i wystawił pokaźną reprezentację. Okazało się też, że żołnierze z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej także są w pełnej gotowości i spieszą z pomocą.

Blisko 100 osób wzięło udział w #OperacjaCzystaRzeka na terenie Nadleśnictwa Zamrzenica. Nad naszym bezpieczeństwem, na lądzie i wodzie, czuwali strażacy z Państwowej Straży Pożarnej z Tucholi.

Posprzątaliśmy brzeg Zalewu Koronowskiego oraz rzeki Kamionka i Sępolenka. 
Zadanie nie było łatwe bo warunki terenowe okazały się bardzo wymagające,  ale kto jak nie służby mundurowe, mógłby sprostać temu zadaniu. 

Dziękujemy Wszystkim za wsparcie i tak liczne przybycie.