Asset Publisher Asset Publisher

Granice, podział na ekosystemy

Wyjątkowość stanowiska cisów w Wierzchlesie przyczyniła się do tego, że pierwsza wzmianka o jego ochronie pochodzi już z 1827 r Duże zasługi w dalszej ochronie miał miejscowy nadleśniczy - H. Bock, którego mogiła znajduje się na terenie rezerwatu.

Z prawnego punktu widzenia, rezerwat przyrody utworzony został dopiero w 1900 r. przez władze pruskie (jako rezerwat częściowy) i miał początkowo powierzchnię 18,48 ha. W 1920 r władze polskie objęły ten obiekt ścisłą ochroną. W 1956 r. ustalono nowe granice rezerwatu, w  ramach którego podlegał obszar leśno- ląkowy, o powierzchni 36,7 ha oraz wraz z roślinnością szuwarową, o powierzchni 44,2 ha (łącznie -80,9 ha). W 1978 r. rezerwat ponownie powiększono - 89,6 ha (taką powierzchnię wykazały pomiary geodezyjne z 1996r.; fot.2) W związku ze zrealizowanymi pracami w ramach projektu „Ochrona puli genowej naturalnej populacji cia na terenie Nadleśnictwa Zamrzenica w Borach Tucholskich”, doszło w 2007 r. do kolejnego powiększenia do 116,9 ha. Mimo iż jest to rezerwat leśny, ponad 70% jego powierzchni stanowią tereny wodno-błotne (jezioro Mukrz i torfowiska).


Tekst: Jarosław Pająkowski

 

 

Projekt: Ochrona przyrody oraz ukierunkowanie ruchu turystycznego na obszarach cennych przyrodniczo
na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

„100 Lat Harmonii z Naturą” – Jubileusz Lasów Państwowych

„100 Lat Harmonii z Naturą” – Jubileusz Lasów Państwowych

„100 Lat Harmonii z Naturą” – Jubileusz Lasów Państwowych uczczony wspólnym sadzeniem lasu
Zamrzenica, 25 października 2024 r. 

           W malowniczym Leśnictwie Zamrza, w nadleśnictwie Zamrzenica, odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych pod hasłem „100 Lat Harmonii z Naturą”. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 osób, które wspólnie zasadziły nowe pokolenie lasu – symbol troski o przyszłość środowiska i znaczenia współpracy na rzecz natury.

Uroczystość zgromadziła licznych gości, w tym przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Tucholi, Komendy Powiatowej PSP ze Świecia, Tucholi i Sępólna Krajeńskiego, Komendy Powiatowej Policji w Tucholi, funkcjonariuszy i słuchaczy Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Suchej oraz reprezentantów urzędów gmin Lubiewo i Świekatowo. Obecni byli również członkowie Straży Ochrony Przyrody, druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z Błądzimia, Trutnowa, Lniana, Lubiewa, Płazowa i Świekatowa oraz uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych ze Świecia i Szkół Podstawowych z Bysławia i Świekatowa.

Podczas wydarzenia uczestnicy posadzili łącznie ponad 26 tysięcy sadzonek na powierzchni około 3 hektarów, tworząc symboliczne nowe pokolenie lasu. Było to spotkanie pełne współpracy i wzajemnej troski o środowisko, które ma szansę wpisać się na trwałe w krajobraz regionu i serca lokalnej społeczności.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na tę wyjątkową akcję, podkreślając jednocześnie, jak ważne są tego typu inicjatywy w budowaniu wspólnej odpowiedzialności za przyrodę.