Lista aktualności Lista aktualności

Na ratunek rannym cisom!

Podczas wizji lokalnej przeprowadzonej  przez Służbę Leśną na terenie rezerwatu Cisów Staropolskich we Wierzchlesie stwierdzono liczne uszkodzenia pojedynczych egzemplarzy cisa. Szkody te powstały w wyniku żerowania jeleniowatych i w niektórych przypadkach są tak duże, że mogą doprowadzić do obumarcia drzewa. Łącznie na terenie całego rezerwatu stwierdzono uszkodzenie w postaci zdartej kory na około 60 egzemplarzach chronionych drzew.
Na ratunek chronionym okazom pospieszyła  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wraz z Nadleśnictwem Zamrzenica.
W trybie pilnym przystąpiliśmy do budowy nowego, wyższego ogrodzenia, wydzielającego „starą część rezerwatu” z licznie występującymi cisami. Wyższe ogrodzenie zapobiegnie w przyszłości przedostaniu się zwierząt do środka rezerwatu, w którym występują chronione egzemplarze. Jednocześnie rany uszkodzonych drzew zostały zabezpieczone specjalną pastą ogrodniczą. Do czasu zakończenia prac wzmożono kontrolę rezerwatu przez pracowników Służby Leśnej by nie dopuścić do powiększania się szkód.
„Akcję ratownicza” sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.