Lista aktualności Lista aktualności

Gdy zgubisz się w lesie…

Co zrobić gdy nagle zorientujesz się w lesie, że nie wiesz gdzie jesteś!

Przede wszystkim nie wpadamy w panikę i przedstawionymi poniżej metodami próbujemy, po pierwsze, wyznaczyć kierunek północy.

Mech obrasta najintensywniej północną stronę pnia, jako roślina stroniąca od intensywnego światła słonecznego. A powszechnie wiadomo, że to właśnie południowa półkula ziemi jest najmocniej nagrzewana przez słońce. Bardzo często w gęstych lasach ta metoda jest myląca.

Samotnie stojące drzewo. Wszystkim dobrze wiadomo, że drzewom niezbędne do życia jest światło słoneczne. Ten fakt można bardzo łatwo wykorzystać do określenia kierunku. Wiedząc, że  najwięcej słońca jest w południe i wówczas z tego kierunku jest najwięcej światła, dlatego drzewa w naturalny sposób są bardziej rozwinięte właśnie po stronie południowej. Ciężko to dostrzec w środku lasu, ale w przypadku wolno stojących drzew niemal zawsze się to sprawdza.

Mrowisko ma swoją specyficzną budowę. Na południu kopiec łagodniej opada w dół większą powierzchnią. Tym samym po stronie północnej jest ono dość strome. Jeśli to jest na pierwszy rzut oka trudne do odróżnienia, to kolejną praktyczną wskazówką jest to, iż mrówki budują swoją twierdzę zawsze po południowej stronie najbliższego np. drzewa.

Dziuple ptaków.  Ptaki z reguły wejście do swoich legowisk mają po stronie wschodniej.

Słoje na pniu po świeżo ściętym drzewie. Słoje od północny się zwężają, a są szersze w południowej części pnia.

Kolor kory brzozowej. Z powodu negatywnego wpływu światła słonecznego na kolor kory brzozowej jest ona bardziej wypłowiała po południowej stronie drzewa.

Podane wyżej wskazówki powinny Ci wystarczyć, żeby dłużej nie błądzić po lesie.

Jeżeli jednak stwierdzisz , że sam sobie nie poradzisz powinieneś natychmiast zadzwonić na Policję bądź Straż Pożarną. Wcześniej jednak musisz określić w jakim miejscu się znajdujesz. Dla ułatwienia dodam, że lasy w całej Polsce podzielone są na ponumerowane prostokąty o wymiarach około 700x400m, tzw. oddziały. Na krańcach każdego takiego prostokąta znajduje się kamień z numerem. Dzwoniąc na policję lub Straż Pożarną wystarczy, że podasz numer z kamienia, a pomoc w krótkiej chwili nadejdzie.

 

Wybierając się do lasu warto mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy i mapę terenu!

 

Tekst i zdjęcia
(R.Piosik)