Lista aktualności Lista aktualności

#sprzątaMy polskie lasy z Prezydentem

Śmieci nie tylko szpecą krajobraz, zniechęcają również do spacerów po lesie. Są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one ponad tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

I właśnie dlatego w dniach 15-24 czerwca 2022 roku zaplanowano akcję społeczną pod nazwą  #sprzątaMY. W ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji  #sprzątaMY w naszym nadleśnictwie czekamy na chętnych do pomocy.

Na wszystkich chętnych będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie. Akcję w nadleśnictwie koordynuje Specjalista ds. ochrony lasu i ochrony przeciwpożarowej – Robert Piosik  tel. 602280504.