Wydawca treści Wydawca treści

Abiotyczne środowisko rezerwatu

Zarówno na obszarze rezerwatu, jak i w jego otoczeniu, występują osady wieku czwarto- rzędowego, plejstoceńskie i holoceńskie. Mają one grubość około 35 m i leżą na znacznie starszych mioceńskich piaskach i mułkach z przewarstwieniami węgla brunatnego.

Osady plejstoceńskie to gliny lodowcowe oraz piaski i mułki, które pozostawiły wody pochodzące topniejącego lądolodu. Te z nich, które występują powierzchni terenu, są związane z pobytem ostatniego lądolodu Wisły (północnopolskiego) w jego fazie poznańskiej, około 18 tys. lat temu. Lądolód ten pokrył cały teren nierówną warstwą osadów, gdzie lód wypełniał najgłębsze obniżenia, powstały później jeziora (wytopiskowe), a wśród nich jezioro Mukrz. Wypełnienie lodem chroniło przed zasypaniem obniżeń piaskami wodnolodowcowymi sandrowymi, dlatego niecka współczesnego jeziora Mukrz oraz kilku kopalnych jezior wokół Wierzchlasu wyścielone są glinami, przykrytymi zazwyczaj kilkumetrową warstwą piasków różnoziarnistych. W lodzie wypełniającym obniżenie występowały szczeliny i zagłebienia, które po zalaniu wodą stawały się jeziorami lodowymi. Osady tych jezior (piaski i mułki) tworzą obecnie wydłużone i nieregularne pagórki tzw. kemy. Na jednym z nich, położonym w rezerwacie, rosną cisy.

Jeszcze pod koniec plejstocenu, klimatu zimnego, na obszarach piaszczystych miały miejsce procesy eoliczne. Silne, zachodnie i północno-zachodnie wiatry porywały drobny piasek, który następnie osadzały w wydmach i pokrywach. Wydmy i pokrywy eoliczne występują pospolicie na terenach leśnych wokół Wierzchlasu. Procesy eoliczne zamarły wraz z zarośnięciem powierzchni terenu, prawdopodobnie prawdopodobnie jeszcze w plejstocenie. W jeziorach osadzały się: kreda jeziorna oraz gytie wapienne organiczne. Procesy te trwały do holocenu, który rozpoczął się około 10 tys. lat temu. W holocenie na skutek naturalnego obniżenia się poziomu wód gruntowych oraz wypełnienia osadami nastąpił zanik szeregu jezior i powstanie torfowisk.

Procesy geologiczne oraz zmiany rzeźby terenu w rejonie rezerwatu trwają nadal. Są nimi: dalsza akumulacja osadów w jeziorze Mukrz prawdopodobnie bardziej intensywna niż niegdyś oraz wietrzenie torfu. Zachodzi ono szczególnie torfowisku leśnym wewnątrz rezerwatu, porośniętym drzewostanem olchowym dawnych użytków zielonych, obecnie odłogowanych, bądź też zamienianych na pola uprawne. Przyczynami tych procesów jest gospodarka człowieka, a szczególnie odwodnienie poprzez meliorację. Na terenie dzisiejszej otuliny oraz na torfowisku nieleśnym wewnątrz rezerwatu, można zaobserwować spontaniczną regenerację torfowisk.


Tekst: Jarosław Pająkowski, Leszek Jurys

 

Projekt: Ochrona przyrody oraz ukierunkowanie ruchu turystycznego na obszarach cennych przyrodniczo
na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ogólnopolska akcja Operacja Czysta Rzeka

Ogólnopolska akcja Operacja Czysta Rzeka

Nadleśnictwo Zamrzenica jest jednym z najpiękniej położonych nadleśnictw w Polsce. 

Pomiędzy lasami wiją się malownicze rzeki i liczne strumienie. Las pełen jest urokliwych jezior i rzek. Nad tym wszystkim króluje Zalew Koronowski. 
To sprawia, że lasy zarządzane przez nadleśnictw odwiedza wielu miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. 
Niestety pojawia się też dużo śmieci.

Wspólną inicjatywą Nadleśnictwa Zamrzenica i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji Operacja Czysta Rzeka.
Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Suchej postanowił wesprzeć akcję i wystawił pokaźną reprezentację. Okazało się też, że żołnierze z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej także są w pełnej gotowości i spieszą z pomocą.

Blisko 100 osób wzięło udział w #OperacjaCzystaRzeka na terenie Nadleśnictwa Zamrzenica. Nad naszym bezpieczeństwem, na lądzie i wodzie, czuwali strażacy z Państwowej Straży Pożarnej z Tucholi.

Posprzątaliśmy brzeg Zalewu Koronowskiego oraz rzeki Kamionka i Sępolenka. 
Zadanie nie było łatwe bo warunki terenowe okazały się bardzo wymagające,  ale kto jak nie służby mundurowe, mógłby sprostać temu zadaniu. 

Dziękujemy Wszystkim za wsparcie i tak liczne przybycie.